Rus Kuantum Merkezi’ndeki araştırmacılar, dünyanın ilk kuantum güvenlikli Blockchain altyapısını oluşturduklarını açıkladı.

Cryptoninjas’ın haberine göre Rusya’nın en büyük bankalarından biri olan Gazprombank, kuantum güvenli Blockchain’i başarıyla test etti. Rus Kuantum Merkezi şimdi diğer Rus ve uluslararası bankalara açmayı hedefliyor.

Henüz geliştirme aşamasında olsalar da kuantum bilgisayarlar veri güvenliği açısından büyük bir potansiyel tehdit oluşturuyor zira kuantum bilgisayarlar mevcut bilgisayar sistemlerinden milyonlarca kez daha hızlı çalışıyor ve bu işlem gücü şifreleme algoritmalarının çözülmesi için kullanılabiliyor. Bu durum Blockchain ağları için de bir tehdit oluşturuyor. Futurologlar, geleceğin ekonomisinin tahkim mahkemeleri, bankalar ve maliye kontrolü olmaksızın Blockchain’e dayandığına inanıyorlarancak. Ancak böyle bir gelecekte, bu güne kadar, Quantum bilgisayarların oynayacağı rol tam olarak bilinmiyordu.

Rus Kuantum Merkezi yaptığı bir açıklama ile kuantum işlem gücüne karşı bile güvenlikli bir Blockchain ağı geliştirdiğini açıkladı. Bu yeni sistem kuantum işlem gücüne karşı yine aynı işlem gücünü kullanarak bir koruma mekanziması sunuyor. Kuantum anahtarı dağıtımını (QKD) post-kuantum şifrelemeyle birleştirerek Blockchain zincirini güvence altına alıyor. Teknoloji geleneksel sayısal imzalardan ziyade kuantum işlemleriyle imzalanmış özel bloklar oluşturuluyor. Bu kuantum işlemleri, fizik yasalarını kullanarak anahtarın mahremiyetini garanti eden bir QKD ağı tarafından üretiliyor.

Teknoloji kendisinden kaynaklanan tehditleri ve endişeleri yine kendi çözümleri ortadan kaldırıyor.