InsurTech alanın önemli isimlerinden Spiros Margaris sektörle ilgili merak edilen 6 soruya yanıt verdi.

Insly tarafından yapılan röportajda InsurTech sektörünün uzmanı Spiros Margaris’e sektör ile ilgili merak edilen 6 soru soruldu. İşte ünlü uzmanın bu 6 soruya verdiği yanıtlar:

Sizce en umut veren InsurTech girişimleri hangileri?

Birçok büyük InsurTech şirketi var. Fakat burada, iş modelleri ve sigorta endüstrisinde taşları yerinden oynatabilecek potansiyeli nedeniyle sevdiğim bir kaçından bahsetmek istiyorum.

Sigorta girişimlerinin sektörde önemli atılımlar yapmasının önündeki en büyük engel nedir?

Tüm FinTech ve InsurTech şirketlerinin karşılaştığı en büyük sorun ilgi çekebilmektir. Kastettiğim şey; şirketlerin kendi hizmetlerine güvenen yeterli müşteri kazanması. Geleneksel pazarlama kanallarıyla güçlü bir marka oluşturmak uzun zaman ve para gerektirir.

Girişimciler, güçlü markalar oluşturmak için geleneksel yöntemlere hızlı ve etkili alternatifler bulmalılar. Eğer yeni girişimler başarısız olursa, mevcut işletmelerin girişimlerin iş modellerini devralma riski de var. Ayrıca, girişimlerin hedefledikleri potansiyele ulaşmadan sermayelerini tüketme tehlikesi de var.

Öte yandan, mevcut şirketlerin markası, parası ve müşterileri var. Bu nedenle onlar için harika bir fikri başarıyla uygulamak daha kolay. Mevcut işletmelerle ilgili sorun, iş modellerini geliştirmeye gerek duymamaları. Maalesef bunu yapmak zorunda olduğunuz zaman geldiğinde, bunu yapmak için genellikle çok geç kalmış oluyorlar.

Yenilikçilik açısından girişimleri mi yoksa geleneksel sigorta şirketlerini mi öncü görüyorsunuz?

Benim için InsurTech ​​girişimlerinin yenilik konusunda daha hızlı ve daha ilgili olacağı açık. Yeni girişimler, yenilik ve hızlı uygulamaya daha fazla odaklanıyor ve varolan işletmelerin karşılaştığı, “kurumsal politika” ve “eski düşünce” gibi büyük engellerle uğraşmak zorunda değiller.

Kendi sigorta girişiminizi kuracak olsanız, hangi problemleri çözmeyi hedeflersiniz?

Kendi InsurTech girişimimi kursaydım, sürekli değişen müşteri ihtiyaç ve durumlarına sorunsuzca uyum sağlamaya çalışan ve hatta bunlardan bazılarını tahmin etmeye çalışan, daha uygun fiyatlı ve kişiselleştirilmiş bir sigorta çözümü sağlamaya odaklanırdım. Ve başlangıç ​​ilkemiz için, ‘Müşterilerin her zaman gizliliğine saygı duyduğumu’ vurgulardım.

Sigortanın geleceği ile ilgili en büyük endişeniz nedir?

InsurTech devriminin başladığını ve müşterilere büyük değişiklikler ve çözümler getireceğini düşündüğümden sigorta endüstrisinin geleceği ile ilgili gerçek kaygım yok. InsurTech girişimleri sigorta şirketlerini harekete geçmeye zorluyor. Pek çok sigortacıyı, sigortacılığa yeni başlayanlar satın alıyor ya da yeni şirketlerle uzun vadede kaybetmemek için güçlü ortaklıklar kuruyoruz.

2017’de sigorta sektörünü değiştirecek ana konu sizce ne olacak?

Yalnızca 2017’ye odaklanmam, ancak önümüzdeki beş yıl için sigorta sektöründeki değişimler ya da “devrimler” başlıyor. InsurTech endüstrisi hala boyut ve etki bakımından küçük olsa da, yeni kurulan InsurTech girişimlerinin yeni sigorta dünyasını kurduğunu ve statükoyu değiştirmeye başladığını açıkça görüyoruz.

FinTech ve InsurTech endüstrileri, mevcut ve potansiyel yeni müşterileriyle bağlantı kurmak için büyük çaba harcamaya ihtiyaç duyuyorlar. Unutmayalım ki, birçoğunun hizmet vermeye istekli olduğu platform akıllı telefonlar olacak ve çoğu insan doğrudan yeni girişimler yerine mevcut sosyal medya ağlarına bağlanıyor. Bu nedenle, yeni kurulan işletmeler akıllı telefonlar ve sosyal ağlar üzerinden müşterilerini kazanmaya odaklanmalılar.