Küresel bankaların gelecek umudu olma vizyonu ile kurulan Blockchain konsorsiyumu R3, güçlü üyelerinin ayrılmasıyla eleştirilerin odağı olmuştu. Ama şimdi Japonya merkezli bankalar ile yeni bir fırsat yakalamış olabilir.

2014 yılında kurulmasını takiben pek çok küresel banka ve finans kurumunun dahil olduğu R3 Blockchain Konsorsiyumu, yüksek bütçesine rağmen istenileni veremeyince eleştirilerin odağı olmuş ve aralarında Goldman Sachs, Santander ve Morgan Stanley gibi kurucularının da olduğu üyeleri kaybetmişti.

Ama yeni gelen haberler R3’ü destekleyenler için bir umut ışığı anlamına gelebilir. Banking Tech üzerinde yayınlanan bir habere göre Japon finans sektörünün güçlü isimleri Nomura, Daiwa Securities Group, Mizuho ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation; R3’ün Blockchain platformu üzerinde çalışan dağıtık defter teknolojisi Corda üzerinde bir prototipi test etti.

Gerçekleştirilen test, türev piyasalarındaki sözleşmelerin yönetiminde avantaj sağlıyor ve normal şartlarda taraf olan kurumların yönetmesi gereken yüklü miktardaki veriyi ve yazışmaların yönetimini kolaylaştırıyor.

Başarıyla tamamlanan testler sonucu ortaya çıkacak olan çözümün şeffaflığı arttırması ve müzakerelerin kolaylaştırılmasına yardımcı olacak verileri saklama ve yönetme çabalarını azaltması öngörülüyor.

Bu tip çalışmalar R3 için tünelin ucundaki ışık anlamına gelebilir. Ancak ilk ortaya çıktığı dönemde olan ilgiyi yeniden üzerine toplaması için somut, başarısı tescillenmiş çözümlere ihtiyaç olduğu da bir gerçek.

R3’ün kurulduğu günden itibaren yaşadığı yükseliş ve mevcut durumla ilgili analizimize bu linkten ulaşabilirsiniz.