HSBC, bir süredir geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü robo-danışman uygulamalarını banka içindeki farklı hizmetlerde sunmak için önemli adımlar attığını açıkladı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), 2015 yılında hazırladığı “Technology Tipping Points and Societal Impact” başlıklı raporu, 2020’li yıllarda dönüşümü temsil eden teknolojilerin neler olacağını gösteren önemli bir yol haritası olma niteliği taşıyor. Dünya genelindeki 800 kadar uzmanla yapılan görüşme sonucu ortaya çıkan rapordaki dikkat çeken başlıklardan biri ise 2026’da yapay zeka destekli sistemlerin şirketlerin yönetim değil ama denetim kurullarına girmesi. Bu, aynı zamanda yapay zekanın belirli konularda insanlardan daha yetenekli olacağının bir kanıtı olma niteliği de taşıyor.

Konuya FinTech dünyası açısından baktığımızda ise robo-danışmanların daha şimdiden kurumlarda çeşitli hizmetler sunmak için kullanıldığını görüyoruz. Aslında bir yapay zeka çözümü olan robo-danışmanlar, yetenekleri dahilinde özellikle yatırım tavsiyesi gibi konularda öncelikli tercih olmaya çok yakın.

Raporda yapay zeka ile Blokchain’in ağırlığı da öne çıkıyor.

Bu yakınlığı kanıtlayan örneklerden biri HSBC’den geldi. Finextra’da yayınlanan bir habere göre şirket, müşterilerinin kişisel koşullarını baz alan yatırım önerilerinde bulunmak üzere çeşitli algoritmalar geliştirdiğini açıkladı. Açıklamaya göre kullanılması planlanan robo-danışman çözümü İngiltere’deki ilgili düzenleyici kurum olan FCA tarafından da test edilmiş.

Şimdilik sunulacak hizmetlerle ilgili detaylar kısıtlı olmakla birlikte HSBC, çevrimiçi, telefon ve yüzyüze yatırım tavsiyelerinin en iyi noktalarını bir araya getiren bir çözüm geliştirmeyi amaçlıyor. Kurumun İngiltere ve Avrupa’dan sorumlu Dijital Departman Başkanı olan Raman Bhatia, müşterilerinin kendileriyle etkileşim kurma biçiminin değiştiğini açıklarken, HSBC Online Advice adlı servislerinin müşterileri ve FCA ile birlikte çalışarak en güncel ve akıllı varlık yönetimi tavsiyeleri sunmayı amaçladığını ifade ediyor.

Bhatia’nın açıklamalarına göre banka, robo-danışmanları yalnızca varlık yönetim tavsiyeleriyle sınırlı tutmayacak. Aynı zamanda kara para aklamayla mücadele için de Silikon Vadisi merkezli Ayasdi ile işbirliğine giden HSBC, yapılan testlerde vaka sayıları aynı kalmakla birlikte soruşturma sayısının yüzde 20 azaltmayı başarmış.