İşletmelere faturalarını elektronik olarak ödemelerine yardımcı olmak isteyen bir FinTech şirketi 300 milyon dolarlık yeni bir yatırım almayı başardı.

WSJ’da yayınlanan habere göre AvidXchange, işletmeler için fatura ödeme süreçlerini otomatikleştiren bir FinTech şirketi olarak Perşembe günü yaptığı açıklamada, yeni sanayilere hizmet sunmak, potansiyel olarak daha küçük rakipler kazanmak ve uluslararası ölçekte genişlemek için yeni yatırımcılardan 300 milyon dolarlık sermaye yatırımı aldığını açıkladı.

Finansman turundaki yatırımcılar arasında Mastercard, Singapur devlet yatırım şirketi Temasek Holdings Pte Ltd, Kanada emeklilik şirketi Caesse de dépôt ve PayPal’ın da yatırımcısı ve kurucu ortağı olan Peter Thiel bulunuyor.

Kuruluşundan bu yana AvidXchange’in aldığı yatırım 500 milyon doların üzerine çıktı ve bu rakam Stripe, Credit Karma ve diğer tanınmış FinTech oyuncularının aldığı yatırımların bile üzerinde bir rakam.

Yatırımcıları arasında yer alan Mastercard AvidXchange’i kendi ağındaki kredi kartı veren bankalara tanıtacak. Mastercard’ın yeni ödeme hizmetleri başkan yardımcısı Colleen Taylor, süreci daha dijital hale getirerek işletmelerin ödeme yaparken banka çeki yerine Mastercard ticari kredi kartlarını kullanmayı tercih etmelerini beklediklerini açıkladı.

AvidXchange CEO’su Michael Praeger, daha modern yöntemlere geçiş yapmak için işletmeler arası mevcut ödemelerin çok yavaş olduğunu söyledi.

2000 yılında kurulan AvidXchange, ilk on yılının çoğunu küçük ve orta ölçekli firmalara faturalarının gönderilmesini ve alınmasını yöneten yazılımlar geliştirmek için harcadı. Bu sürecin büyük bir bölümünü bilgisayardan okunabilir bir biçimde aktardıktan sonra, müşterilerin faturalarını 130’u aşkın muhasebe sistemi ile entegrasyon yoluyla elektronik olarak ödemelerine izin veren yazılımlar sundu. Kısa süre önce, AvidXchange, müşterilere 30 gün kadar ödenmeyen faturalara kaynak sağlayan bir servisi de devreye aldı.

Şirket, eBay Inc ve Capital One Financial Corp’un en üst düzey görevlerine eski kıdemli yöneticilerinin dahil olduğu yaklaşık 850 çalışana sahip.

Şirketin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.