2011 yılında Ekonomi Nobel Ödülü’ne layık görülen Thomas J. Sargent, Çin’de yapay zeka temelli finansal çözümler geliştirmeyi amaçlayan bir enstitünün başına getirildi.

Son dönemde gerek mobil ödeme kullanım yoğunluğu gerekse Alibaba Group’un sektördeki şirketi Ant Financial ile finans dünyasında adından söz ettiren Çin adımlarını sıklaştırmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda ülkede hem kamu hem de özel sektörde atılan adımlardan biri 2011 yılında Ekonomi Nobel Ödülü’nün sahibi olan Thomas J. Sargent’i Peking University’deki bir enstitünün başına getirmek oldu.

Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre Sargent, Peking University bünyesindeki HSBC Business School’un (PHBS) yöneticisi olarak enstitünün yapay zeka ve finansal teknolojileri aynı potada eritmesini sağlayacak ve buna uygun araştırmaları yönetecek. Ancak Sargent’in yeni görevi bunlarla sınırlı değil. Açılacak olan yeni yüksek lisans programında doğrudan dersler verecek olan Sargent, bir yandan Çin’in finans sektöründeki etkisini güçlendirirken diğer yandan enstitü üzerinden şirketlerin daha iyi yatırım stratejileri sunmasının da yolunu açacak.