Yapay zekanın, FinTech şirketlerini ve finans sektörünü daha da geliştirdiği pek itiraz edilmeyen gerçekler arasında yerini aldı. Ancak bu yöntemi benimseyen bazı firmalar ulaştıkları noktayla öne çıkmayı başarıyor.

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek bir proje geliştirmeden mezun olamayacağınız Singularity University kısa bir süre önce “Exponential Finance Summit” isimli bir etkinlik düzenledi. Bu etkinlikte bir konuşma gerçekleştiren üniversitenin Yapay Zeka ve Robotik Fakültesi Öğretim Üyesi Neil Jacobstein, yapay zeka ve FinTech bileşimini başarıyla gerçekleştiren beş şirketi ve yaptıklarını aktardı.

Üniversitenin haber portalı olan Singularity Hub’da yayınlanan yazıda, paylaşılan bu şirketlerin ortak noktalarının sorunsuz bir uygulamaya imza attıklarını ve ele aldıkları problemlerin çözümünü kolaylaştırdığını ifade eden Jacobstein’in bahsettiği FinTech şirketleri şu şekilde sıralanıyor:

Numerai: Kitlesel hedge fonlarından oluşan büyük bir ağ üzerindeki topluluktan gelen bilgileri toplayan Numerai, bu kapsamda yüzbinlerce finansal model ve bireysel tahmin toplayarak işleyen bir yapay zeka çözümü sunuyor. Sahip olduğu algoritmayla yeni finansal model alternatifleri sunan Numerai Ekim 2015’te kurulmuş. Henüz iki yaşını doldurmayan şirket Crunchbase verilerine göre iki farklı yatırım turunda 11 yatırımcıdan 7,5 milyon dolarlık fon toplamayı başarmış.

AlphaSense: İnternette bilgiye ulaşmak kolaydır, ancak doğru yerde doğru bir arama yapmanız kaydıyla… 2010 yılında kurulan AlphaSense, sayıları her geçen gün artan spesifik arama motorlarının finans sektörüne yönelik olanını temsil ediyor. Arka planda çalışan yapay zeka algoritması anahtar kelime yerine bir sohbeti andıran soruları yanıtlayabiliyor ve ilgili makale ve raporları ekranınıza getirebiliyor. “Kimler üretimlerini artırmak için yatırım yapıyor?” gibi sorular yöneltilen AlphaSense, Google ve diğer genel içerikli arama motorlarının çıkaracağı alakasız sonuçlarla karşılaşmanızı daha baştan önleyerek pazar araştırmalarınızı oldukça kolaylaştırıyor.

Opera: Öncelikle şirketin yaygın kullanılan internet tarayıcısı olan Opera ile aynı olmadığını belirtelim. Opera Solutions isimli bu şirket, bilişim sektöründe “predictive analytics – tahmine dayalı veri analizi” kavramını finans sektörü için kullanılabilir hale getiriyor. Bu bağlamda yapay zeka destekli gelişmiş bir iş zekası çözümüyle müşterilerinin karşısına çıkan Opera Solutions 2004 yılından bu yana faaliyette ve 120 milyon dolardan fazla yatırım toplamış.

AppZen: Her şirket masraflarını kontrol altında tutmak zorundadır ve bu masraflar arasında çalışanların yaptıkları harcamalar da bulunur. Kaliforniya merkezli AppZen, patentini aldığı yapay zeka temelli çözüm sayesinde şirket yöneticilerinin çalışanlara ait giderlerin tamamını kolayca denetlemesini sağlıyor. Masraflara ait süreci otomatikleştiren AppZen, her bir masrafı tek tek incelemek için harcanan zamanı ortadan kaldırıyor. Bununla birlikte yöneticilere de şüphelendikleri giderlere ait onay işlemlerinde kolaylık sağlıyor.

CollectAI: Basit bir anlatımla müşterilerinin alacaklarını yönetmesine yardımcı olan yapay zeka temelli, bulut tabanlı bir yazılım diyebileceğimiz CollectAI kesinlikle bundan daha fazlası. Geliştirilen ve sürekli öğrenen algoritmanın en önemli yetenekleri arasında bilgi toplama araçlarını ‘taklit ederek’ karşılaşılan davalarda en iyi yaklaşımı üretmek de bulunuyor. 2016 ortasında Hamburg’da kurulan şirket daha şimdiden yapay zeka alanında adından söz ettirmeye başladı.