İnsanların tasarruf ve yatırım yapma biçimini değiştirmeyi amaçlayan ve çevrimiçi mali danışmanlık hizmetleri veren Advicement, Güney Afrika’da faaliyetlerini başlattığını açıkladı.

Teknolojinin gelişmesi beraberinde yeni fırsatlar doğurmaya devam ediyor. Yapay Zeka, makine öğrenimi ve bulut teknolojileri finansal alanda robo-danışman ya da robot danışmanların hayata geçmesini sağlıyor. Distrup-Africa’nın haberine göre bu girişimlerden biri de Güney Afrika’da hayata geçirildi.

Advicement, yatırımcılara Johannesburg Menkul Kıymetler Borsası (JSE) tarafından listelenen döviz ticareti fonlarına (ETF) basit erişim olanağı tanıyan yerel bir “robo-danışman” olarak geliştirildi.

Bir yatırım bankasında eski analistlerinden olan Igor Rodionov tarafından kurulan şirket, çevrimiçi aracın tasarruf ve yatırım yapmak isteyenlerin yatırım süreçlerini daha şeffaf hale getirmeyi amaçladığını söyledi. Rodionov sözlerine şöyle devam etti: “Yerel bir robo-danışman ile ilgili düşüncem, ailemde ve arkadaş ortamlarında yatırımlar hakkında tavsiyeler istenmesiyle başladı. Bu istekler bana yüz yüze Güney Afrikalı finansal danışmanlarla yapılan görüşmelerde servis ücretleri ve şeffaflık söz konusu olduğunda büyük sorunlar olduğunu ortaya çıkardı. Piyasadaki mevcut seçeneklerden memnun olmayıp pasif yurtdışı yatırımların popülerliğini fark etmem Advicement’ın arkasındaki fikir doğurdu. Amaç, mümkün olduğunca maliyet odaklı ve şeffaf olarak mali tavsiyelerde bulunarak yatırımcıları bir araya getiren çevrimiçi bir platform oluşturmaktı.”

Advicement, kullanıcılara öncelikle mali hedefleri ve tercihleri ​​hakkında bir anket doldurmalarını istiyor. Daha sonra cevapları analiz ediyor ve uygun risk seviyesine sahip bir yatırım portföyü öneriyor.

Kullanıcılar ayrıca, portföy kompozisyonu, öngörülen analiz, risk senaryoları, ücret açıklama ve daha fazlası gibi bilgileri sağlayan etkileşimli bir gösterge tablosuna da erişebiliyorlar. Kullanıcılar gösterge tablosu sayesinde, seçimlerinden memnun olana ve portföyleri üzerindeki etkisini görene kadar risk seviyelerini ve katkılarını değiştirebiliyorlar.

Advicement, online hisse senedi brokerı Easy Equities ile de ortaklık kurdu. Bu sayede yatırım tercihlerinden memnun kaldıklarında kullanıcılar Easy Equities platformu aracılığıyla ticaret yapabiliyorlar.

Rodionov, Advicement platformunun Güney Afrika’da pasif yatırımları artırmasını, daha fazla finansal hizmet sağlayıcıya pasif ürünler sunmayı teşvik etmesini ve halkı ETF’lerin faydaları konusunda eğitmesini umuyor.