Morgan Stanley tarafından yapılan bir açıklama ile Blockchain teknolojisinin hâlâ kavram kanıtlama aşamasında olduğu ve henüz yıkıcı nitelendirilebilecek bir uygulamanın ortaya çıkmadığı vurgulandı.

Barron’s tarafından haberleştirildiği şekliyle; Blockchain olarak bilinen dağıtık kayıt teknolojisinin hayranları, Morgan Stanley analistlerinin finansal hizmetler sektöründeki teknolojinin durumu hakkında uzunca (43 sayfa) teknik raporunda yer alan açıklamasına biraz tepki gösterebilirler zira raporda şu an için Blockchain teknolojisi üzerine kurulu “yıkıcı bir uygulama” olmadığı yorumu yapılıyor. Rapor içinde bulunduğumuz noktayı “kavram kanıtlama gelişim aşamasının tam ortası” olarak tanımlıyor.

Raporda ayrıca, Blockchain ile birlikte yola çıkan kripto para birimi Bitcoin’in değer kazanması üzerine bazı değerlendirmeler de bulunuyor.

Teknik analist James Faucette ve meslektaşlarının kaleme aldığı raporda son yıllarda gerçekleşen çalışmalar analiz ediliyor. Yazarlar, BNY Mellon’un devlet tahvil arzı projesi ve UBS Group “aracı ödeme yardımcıları” adlı projesi gibi beş farklı projeyi değerlendiriyor.

Bu deneylerin tümünün sonucunu genellikle; “Blockchain verimliliği artırmak için bir araçtır. Teknoloji olgunlaştıkça, fonlar ve menkul kıymet firmaları, Blockchain teknolojisi işlemleri geliştikçe personel sayısını ve operasyon giderlerini daha da azaltma fırsatı bulacaklar” yorumuna yer veriliyor. Bununla birlikte, “Kavram kanıtlama konusundaki pek çok küresel çapta çalışma devam ediyor, ancak henüz yıkıcı nitelendirilebilecek bir uygulama orta yok” deniliyor.

Erken dönem bulgularının Blockchain teknolojisinin umut verici bir adım olduğuna değinen raporda “en büyük sorulardan birçoğu henüz cevaplandırılmamıştır ve karmaşık, hızlı hareket eden bir iş ortamında kapsamlı bir şekilde test edilmemiştir” ifadeleri yer alıyor.

Rapora göre 2017’den 2020’ye kadar “paylaşılan altyapılar” ortaya çıkacak ve 2021-2025 yılları “varlıkların çoğaldığı” bir dönem olacak.

Bitcoin ve Ethereum ve Ripple gibi diğer kripto para birimleri ile ilgili olarak yazarlar, kripto para birimlerinin yeni ICO (yeni kripto para birimi arzı) süreçleri için ilgi çektiğini ve son dönemlerde yaşanan yükselmelerin arkasında bu nedenin yer aldığına dikkat çekiyor.

Rapor kripto para birimler için “Bu yeni para birimlerinin çoğunda aslında kullanım vakaları yok, ancak oyunlardaki sanal ürünlerden, marihuana gibi yasa dışı ürünlere kadar pek çok unsur için bankacılık mekanizmaları ve hukuki etkilerin aradan çıkartacak şekide, tam olarak yapısı netleşmeyen, satın alma aracı olması amaçlandı” yorumunu yapıyor.