Çinli sigortacılık devi Ping An CIO’su Jonathan Larsen Wall Street Journal’a verdiği bir röpotajla FinTech dünyasının önündeki engelleri kendi balış açısıyla değerlendiriyor.

Jonathan Larsen, Çin’in sigorta devi Ping An Insurance Group’un yeni Yenilikçilikten Sorumlu Yöneticisi (Chief Innovation Officer – CIO). Daha önce Citigroup’da perakende bankacılığın genel müdürü olan Larsen, yeni görevinde Ping An’ın 1 milyar dolarlık Global Voyager isimli fonunu yönetiyor.

Jonathan Larsen FinTech’in nereye gittiğini ve düşündüklerini için Wall Street Journal’dan Andrew Dowell ile yaptığı bir röportajda paylaştı.

– Neden bankalar teknolojik yeniliçilik konusunda hala çok kötü durumdalar?

Genel olarak bankacılık ve finansal hizmetlerin teknolojik olarak geliştirilmesi için muazzam bir fırsat var. Peki neden bu henüz tam anlamı ile gerçekleşmedi?

Size kolay bir geçiş olmadığını söyleyebilirim. Birincisi, müşteriler tercihlerini ve davranışlarını oldukça zor değiştirme eyilimindeler, bu nedenle herkesi anında mobil cihaza taşımak bizim için mantıklı olsa da, iş yapma biçimiyle oldukça mutlu ve rahat olan bir sürü insan var.

İkincisi, bu bankaların çoğunda mevcut teknoloji katmanları var. Her şeyin temelden yenilenmesi bir seçenektir ancak çok zorlu, riskli ve masraflı bir seçenektir.

Üçüncüsü, düzenleyiciler her yerde kurumları frenleyen bir role sahip. Bulut servisleri buna gerçekten güzel bir örnektir. Dünyada bulut servislerine karşı gerçekten anlayışlı ve kabul edilebilir şekilde açık kurallara sahip çok az düzenleyici var.

– FinTech’in geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bu bir teknoloji dönüşümü olacak. Ancak farklı pazarlarda ve işletmenin farklı alanlarında farklı adımlarla gerçekleşecek. Finansal hizmet kurumlarında, ayrıştırılmış veya atomize hale getirilmiş olarak işlev gören ve sonra teknolojiyi kullanarak yeni bir şekilde çözülen işlevleri düşünün.

Ve bu şeylerin bazıları iş modeli olarak ölçeklenebilir. Sanırım mobil ödemelerde bunu açıkça gördük.

– Ping An’ın FinTech alanında ilgisi hakkında biraz konuşmak ister misiniz?

Son on yılda Ping An, teknolojiye büyük yatırım yaptı. 20.000 yazılım uzmanına sahip ve Blockchain platformunda çalışan uygulamaları var. Yenilikçi ve farklı uygulamalar için ses tanıma ve yüz tanıma konusunda ileri araştırmalar yapıyoruz.

Bunun yanında şirketin kurucusu ve CEO’su Peter Ma, tekrar tekrar yeni platformlar oluşturmaya ve yaratmayı teşvik ediyor. Lufax iyi bir örnektir. Son değerleme turunda 19 milyar dolarlık bir şirketten bahsediyoruz. GoodDoctor.com’da 140 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı sohbet ve görüntü yoluyla doktorlara danışıyor.

Muhtemelen grup içinde inkübasyonun çeşitli safhalarında bulunan yaklaşık bir düzine benzer potansiyel platform vardır. Ve son olarak yapay zeka ve özellikle makine öğrenimi ile ilgili büyük miktarda çaba var.

Vizyonumuz işimizin bir veri işi olmasıdır.

– 1 milyar dolarlık Global Voyager Fund ne tür yatırımlar arıyor?

Odak noktamız daha çok stratejik olacak ve 10 milyon dolarla 30 milyon dolarlık yatırımlarımız var. Bu, doğal olarak hızlı ölçekleme aşamasında olan şirketler için daha büyük fırsatlar anlamına geliyor. Kendilerinden bir şeyler öğrenmek istediğimiz insanlara yatırım yapmak istiyoruz. Yeni yeteneklere, ortak girişim anlaşmaları, dağıtım anlaşmaları, teknoloji fırsatları ve lisanslama yoluyla erişebiliriz. İşbirliği birçok biçimde olabilir.