The logo of Thomson Reuters is pictured at the entrance of its Paris headquarters, France, March 7, 2016. REUTERS/Charles Platiau - RTSABYL

Thomson Reuters, R3 Corda, EEA ve ayrıca Thomson Reuters Developer Network aracılığıyla blok devi olan BlockOne IQ’yu piyasaya sürdü.

International Business Times’ı haberine göre Thomson Reuters (TR) bir süredir veri akışlarını akıllı sözleşmelere entegre etmek için çalışıyor. Bu sözleşme, taraflarca bir Blockchain üzerinde doğrulanabilir ve uygulanabilir otomatikleştirilmiş kayıtlar oluşturmayı sağlıyor.

Ethereum Blockchain ağının yüksek derecede esneklik sunması ve bu nedenle karmaşık finansal araçlar, hava durumu, sigorta ürünleri ve benzeri hizmetlere uygun olduğu değerlendiriliyor.

Bu tarz bir servisin mümkün olması için mevcut Ethereum gibi Blockchain platformları ile servis sağlayan taraf arasında oracle adı verilen bir türk Blockchain servisi gerekiyordu. TR yaptığı açıklama ile bu servisi de kendisinin sağladığı bir platform oluşturdu.

Buna ek olarak TR, Akıllı Sözleşme Şablonları ve faiz işlemleri oluşturulması ve öz sermaye takasları için Axoni gibi yenilikçiler gibi konularda R3 konsorsiyumu ile kapsamlı bir çalışma yaptı.

Bu çalışma TR’nin izin gerektiren Blockchain platformuna bağlanması için BlockOne IQ adındaki beta akıllı oracle tasarımının yayımlanmasıyla sonuçlandı. Burada amaç gerçek pazar koşullarını kanıtlayan belgelerin doğru bir şekilde temsil edildiğini garanti altına almak.

Thomson Reuters ve Yenilikçilik Stratejisi Direktörü Sam Chadwick sistemin çalışma mantığını; Ethereum hesabına sahip bir kullanıcının Google, LinkedIn veya Twitter ile oturum açma yöntemlerinden biriyle ilişkilendiren güvenli bir haritalama mekanizması olan BlockOne Kimlik doğrulama sistemi ile başladığını belirtiyor.

Chadwick; “Geliştiricilerin, paylaşım fiyatları, kurumsal eylemler, döviz, libor gibi verilerimizin bir araya getirilmesi ile oluşturulan büyük bir veri havuzumuza erişim elde etmelerini sağlayacağız” diyor.

Chadwick’e göre oracle servisinin aracılığı ile geliştirilen Blockchain uygulamaları öğrenme sürecinin bir parçası olacak.

Kıdemli Analist Celent John Dwyer ise yaptığı değerlendirmede; “Thomson Reuters, veri sağlama ekosisteminde güvenilir bir firmaya duyulan ihtiyaca kesin şekilde cevap verebilmek için BlockOne IQ aracılığıyla Blockchain tabanlı güvenli dış veri sağlamak için harekete geçti. Bunu yapacak ilk büyük sanayi oyuncusu olabilir” dedi.