Avrupa bankaları FinTech’in hangi alanlarına yatırım yapıyor?

16 Haziran 2017
707 Görüntüleme
1 Yorumlar

Hazırlanan bir rapor, Avrupa’nın önde gelen bankalarının gerçekleştirdiği FinTech yatırımlarını listeliyor. Hızlı başlayan 2017’nin ilk üç ayında 600 milyon doların üzerinde bir yatırım miktarı söz konusu.

CB Insights tarafından hazırlanan bir rapor, 2017’nin ilk üç ayında Avrupa’da yapılan FinTech yatırımlarının bir özetini sunuyor. Rapora göre ilk çeyrekte yatırım sermayesi şirketleri üzerinden FinTech girişimlerine yaptıkları yatırım 667 milyon dolara ulaştı. Bu miktara ulaşılmasını sağlayan anlaşma sayısı ise 73 olarak açıklandı. CB Insights analistleri ivme bu şekilde devam ederse yıl sonunda 2.6 milyar dolara ulaşılmasını bekliyor. Bu aynı zamanda 2016’ya göre yüzde 57 artış demek.

Rapordaki dikkat çeken bir diğer başlık ise Avrupa’daki bankaların FinTech hevesini ortaya koyuyor. İspanya merkezli Banco Santander, girişimleri desteklediği Santander InnoVentures üzerinden son beş çeyrekte en fazla yatırım yapan kurum olarak öne çıkıyor.

2012 başından 2017’nin ilk çeyreği sonuna kadar olan dönemde yapılan yatırımlara bakıldığında ise bankaların belirli konulara öncelik verdiğini görmek mümkün. Örneğin listede yer verilen 13 önde gelen bankanın 12’si R3 Blockchain platformuna yatırım yapmış durumda. Bununla birlikte Blockchain söz konusu olduğunda Santander’in Digital Assset, elliptic ve ripple yatırımlar dikkat çekiyor. Sadece Credit Agricole R3 ağına dahil olmazken BNP Paribas da R3 harici Blokchain yatırımı olan bir başka kurum.

Veri analitiği önemsenmiyor mu?

Dikkat çeken bir başka konu ise veri analitiği konusunda bankaların pek hevesli görünmemesi. 13 bankadan yalnızca ikisi bu alanda FinTech girişimlerine yatırım yapmış görünüyor. Bunlar UBS’in Visible Alpha ve HSBC’nin Quantexa yatırımları. Tablonun son beş yılı kapsadığı düşünüldüğünde bankaların böyle popüler bir konuya uzak durmaları ilginç.

Bununla birlikte R3 gibi pek çok bankanın ortak yatırım yaptığı şirket olarak Acadiasoft ismi karşımıza çıkmakta. 13 bankanın 7’si bu şirkete son beş yılda yatırım yapmış durumda. Acadiasoft dışında Socure, Kyriba ve Cloud9 RegTech alanında yatırım alan diğer girişimler.

Varlık yönetimi, Lending, ödeme sistemleri gibi sekiz başlıkta derlenen yatırımlarda hangi bankanın hangi konuya ve şirkete yatırım yaptığına dair tabloyu aşağıda bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

FinTech ve finansal servisler alanlarında cinsiyet dengesini sağlamak isteyen Money20/20, bu amaçla Rise Up adlı yeni bir program oluşturdu. FinTech…

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu
FinTech
133 görüntüleme
FinTech
133 görüntüleme

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

CB Insights tarafından yayımlanan 2018 yılı ikinci çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu'na göre, Nisan-Haziran arası dönemde 383 girişim, toplam 20…

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu
FinTech
105 görüntüleme
FinTech
105 görüntüleme

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

ABD Tüketicinin Finansal Haklarının Korunması Bürosu (CFPB) FinTech girişimlerinin yasal düzenlemeler açısından esnek çalışabilmeleri için bir sandbox ortamı kurdu. CFPB…

Yorum

  1. Pingback: FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 21 Haziran 2017 – FinTech İstanbul

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.