Hazırlanan bir rapor, Avrupa’nın önde gelen bankalarının gerçekleştirdiği FinTech yatırımlarını listeliyor. Hızlı başlayan 2017’nin ilk üç ayında 600 milyon doların üzerinde bir yatırım miktarı söz konusu.

CB Insights tarafından hazırlanan bir rapor, 2017’nin ilk üç ayında Avrupa’da yapılan FinTech yatırımlarının bir özetini sunuyor. Rapora göre ilk çeyrekte yatırım sermayesi şirketleri üzerinden FinTech girişimlerine yaptıkları yatırım 667 milyon dolara ulaştı. Bu miktara ulaşılmasını sağlayan anlaşma sayısı ise 73 olarak açıklandı. CB Insights analistleri ivme bu şekilde devam ederse yıl sonunda 2.6 milyar dolara ulaşılmasını bekliyor. Bu aynı zamanda 2016’ya göre yüzde 57 artış demek.

Rapordaki dikkat çeken bir diğer başlık ise Avrupa’daki bankaların FinTech hevesini ortaya koyuyor. İspanya merkezli Banco Santander, girişimleri desteklediği Santander InnoVentures üzerinden son beş çeyrekte en fazla yatırım yapan kurum olarak öne çıkıyor.

2012 başından 2017’nin ilk çeyreği sonuna kadar olan dönemde yapılan yatırımlara bakıldığında ise bankaların belirli konulara öncelik verdiğini görmek mümkün. Örneğin listede yer verilen 13 önde gelen bankanın 12’si R3 Blockchain platformuna yatırım yapmış durumda. Bununla birlikte Blockchain söz konusu olduğunda Santander’in Digital Assset, elliptic ve ripple yatırımlar dikkat çekiyor. Sadece Credit Agricole R3 ağına dahil olmazken BNP Paribas da R3 harici Blokchain yatırımı olan bir başka kurum.

Veri analitiği önemsenmiyor mu?

Dikkat çeken bir başka konu ise veri analitiği konusunda bankaların pek hevesli görünmemesi. 13 bankadan yalnızca ikisi bu alanda FinTech girişimlerine yatırım yapmış görünüyor. Bunlar UBS’in Visible Alpha ve HSBC’nin Quantexa yatırımları. Tablonun son beş yılı kapsadığı düşünüldüğünde bankaların böyle popüler bir konuya uzak durmaları ilginç.

Bununla birlikte R3 gibi pek çok bankanın ortak yatırım yaptığı şirket olarak Acadiasoft ismi karşımıza çıkmakta. 13 bankanın 7’si bu şirkete son beş yılda yatırım yapmış durumda. Acadiasoft dışında Socure, Kyriba ve Cloud9 RegTech alanında yatırım alan diğer girişimler.

Varlık yönetimi, Lending, ödeme sistemleri gibi sekiz başlıkta derlenen yatırımlarda hangi bankanın hangi konuya ve şirkete yatırım yaptığına dair tabloyu aşağıda bulabilirsiniz.