Fransa geçen ay gerçekleştirdiği Cumhurbaşkanlığı seçimi ile yeni bir döneme başladı. Kimilerine göre sürpriz olarak nitelendirilen sonuçlar elbette ülkenin öne çıkmaya çalışan FinTech sektörünü de etkileyecek.

Emmanuel Macron, Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı resmen göreve başlayalı bir ayı geçti. Sonucu ve gelişmeleri FinTech açısından değerlendiren Madhvi Mavadiya, Forbes’ta yayınladığı makalesinde FinTech sektörünün seçimler sonrası nasıl bir gelişim göstereceğini özetliyor.

Mavadiya, pek çok kişinin Macron dönemiyle birlikte FinTech sektöründe önemli bir değişiklik olacağını umduğunu belirtiyor. Macron’un ülkenin finans yönetimindeki geçmişinin bunda rol oynadığını belirten Mavadiya, sektör için en iyi başkan adayının Macron olduğunun ifade edildiğini kaydediyor. Konuyla ilgili olarak Fransa’nın önemli yatırımcı gruplarından Idinvest Partners’ın yönetici ortağı Benoist Grossmann ile görüşen Mavadiya, ülkedeki beklentileri aldığı yanıtlarla birlikte yorumluyor.

Macron’la birlikte seçimin ikinci turuna kalan Marine Le Pen’in korumacı politikaları ile Euro’dan çıkma vaatlerinin sektörü Macron’u desteklemeye yönelttiğini belirten Mavadiya, Grossmann’ın Macron’un Avrupa ile daha yakın hareket etme politikasının seçilmesinde belirleyici olduğu görüşünü paylaşıyor. Fransa’nın yeni cumhurbaşkanının KOBİ’lerin büyümesini destekleyen politikalarının FinTech sektörü için iyimser bir tablo ortaya koyduğunu kaydeden Grossmann, Macron’un bir siyasi parti şapkası altında değil de bağımsız bir adaylık süreci izlemesinin aynı zamanda bir start-up ruhu taşıdığına dikkat çekiyor.

Dönüşüm için şimdilik erken

Grossmann, Macron’un seçimleri takip eden bu bir aylık dönemde son derece meşgul olduğunu ifade ederken bu nedenle FinTech sektörüne yönelik önemli değişikliklere henüz sıra gelmediğini belirtiyor. Bununla birlikte yeni cumhurbaşkanının Dijital İşlerden Sorumlu Genel Sekreter olarak Mounir Mahjoubi’yi atamasının sektör için olumlu bir işaret olduğunu da sözlerine ekliyor. Bu beklentilerin önümüzdeki beş yıllık dönem için ülkede iyimser bir tablo oluşturduğuna vurgu yapan Grossmann, Macron’un bugüne kadar yaptığı girişimler ve aldığı kararların, Fransa’daki FinTech sektörünün gelişimine yönelik, yenilikçiliği ön planda tutan milyarlarca dolarlık destekteki kararlılığını gösterdiğini ifade ediyor.

“Brexit sonrası Fransa daha öne çıkacak”

Grossmann ayrıca Brexit sonrası dönem için Fransa’nın devreye alınacak yeni düzenlemelerle daha fazla öne çıkacağını da kaydediyor. Macron’un politikalarının, İngiltere’deki yetkin kişi ve kurumları Fransa’ya çekmeye yardımcı olacağını belirten Grossmann, bununla birlikte Avrupa genelinde faaliyet gösteren bir şirketin hangi ülkede ya da şehirde kurulmuş olduğunun öneminin azaldığına da işaret ediyor.