Albaraka Türk, Albaraka Garaj startup hızlandırma merkezini duyurdu. Albaraka Garaj, katılım bankası bünyesinde kurulan dünyadaki ilk startup hızlandırma merkezi olma özelliği taşıyor.

Albaraka Türk tarafından kurulan Albaraka Garaj, bir katılım bankası bünyesinde kurulan dünyadaki ilk startup hızlandırma merkezi özelliğini taşıyor. Albaraka Garaj, bankacılık sektörüne de yönelik yenilikçi çözümler getirmek isteyen teknolojik uygulamaları üzerinde çalışan ve bu yönde fikirleri olan girişimcileri, kuluçka ve hızlandırma olanakları ile desteklemeyi hedefliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku: “Açık inovasyon ve birlikte çalışma prensibi çerçevesinde bankacılık ekosisteminde yer alan diğer kurumlar ile özellikle de fintech girişimleri ile farklı işbirlikleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda yeni finansal geleceğe hazır olmak için dünyada ilk defa bir katılım bankası bünyesinde kurulan Albaraka Garaj’ı Haziran 2017 itibarıyla açtık” dedi.

Albaraka Genel Müdürü Melikşah Utku

Utku, sözlerine şöyle devam etti: “Albaraka Garaj ile teknoloji tabanlı iş fikirlerine ve projelere sahip girişimcileri kuluçka ve hızlandırma olanakları ile desteklemeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda girişimci ve girişimci adaylarının henüz MVP veya prototip aşamasındaki projeleri için farklı ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanan 12 haftalık yoğun bir mentorluk ve eğitim sürecimiz bulunuyor. Bu eğitimler ile girişimcilerin iş fikirlerini ticari başarıya ulaştırmaya çalışıyoruz. Açık fikirli ve hayallerini gerçekleştirmek için gerekli motivasyon ve yeteneğe sahip tutkulu ekipleri, yenilikçi, teknoloji tabanlı ve ölçeklenebilir ürün ya da hizmet geliştiren ve bu girişimlerini büyütme hayali kuran şirketleri, 19 Haziran 2017 itibarıyla Albaraka Garaj’a başvurmaya davet ediyoruz.”

Özellikle katılım bankacılığı iş modelleri üzerine finansal teknoloji projesi bulunan ekipler için ayrı bir kuluçka hizmeti sunacaklarını vurgulayan Utku: “Finansal teknolojiler, İslami finans girişimleri, ödeme teknolojileri, nesnelerin interneti, büyük veri, blockchain, yapay zeka, chatbot ve sigorta teknolojileri alanındaki projeler ana odağımızda yer alıyor. Bu alanlarda www.albarakagaraj.com adresi üzerinden alınacak başvuruları alanında uzman arkadaşlarımızdan oluşan ekibimizin değerlendirmesinden geçireceğiz. Bu değerlendirmeyi geçen girişimciler davet edilecek, projesini ve fikirlerini jüri önünde anlatacak ve jürimizin onayından geçen projeler finale kalacak” dedi.

Başvurular www.albarakagaraj.com adresi üzerinden yapılabilecek.