Bankalar ve sigortacılar da dahil olmak üzere İrlandalı finansal hizmet sağlayıcılar, yeni nesil FinTech şirketlerinin geleneksel iş alanlarında yarattığı değişimden büyük ölçüde korkuyorlar.

FinTech kavramının geleneksel yapıları nasıl etkileyeceği, bir fırsat mı yoksa tehdit mi olduğu, tartışmaları hiç bitmeyecek. Her ne kadar bu noktada işbirliği ve rekaberliğin artık bir mecburiyet olduğunu defalarca paylaşmış olsak da İrlandalı finansal hizmetler firmalarının birçoğu önümüzdeki üç ila beş yıl içinde, FinTech şirketleri nedeniyle, yüzde 40’lık bir gelir kaybı beklediği ortaya çıktı.

PwC’nin İrlanda için hazırladığı FinTech raporuna göre “Sınırları Yeniden Belirlemek -Redrawing the lines” isimli raporuna göre, ülkedenki finansal şirketlerin üçte ikiden fazlası işlerinin bir bölümünün tehlikede olduğundan korkuyor.

Çoğu firma, başta belirttiğimiz gibi, yeni rakipleriyle ortaklık kurmaya odaklanmayı hedefliyor. Bunun en temel seneni ise kendilerini bu yeniliklere ayak uyduracak kadar değişken ve yenilikçi görmemeleri. Anket yapılan 10 firmanın neredeyse sekizinde, önümüzdeki üç ila beş yıl içinde küresel meslektaşlarından çok daha fazla iç yenilik çabası içinde olmayı bekledikleri belirtilmiş.

Öte yandan İrlandalı geleneksel finans firmaların yarısından daha azı yenilikçi fikirlerin ticarileştirilmesinde iyi olduklarını belirtmiş.

PwC ortaklarından John Murphy: “Yeni iş modelleri ile şimdilik sadece finansal hizmetlerdeki değişimin hızı artmış gibi gözüküyor. Gelecekteyse müşteriler yapay zeka, daha fazla otomasyon, daha az insan müdahalesi ve yeni ödeme seçeneklerinin birleşimi üzerine finansal kararlar almak zorunda kalacaklar” diyor.

Ankete göre katılımcı firmaların neredeyse yarısı, ürün tasarımı / kullanım kolaylığı, maliyet, üstün müşteri hizmetleri ve 24 saat erişilebilirlik konularıyla birlikte müşteri koruma becerisini bir fırsat olarak geliştirmek için FinTech şirketleri ile işbirliği yapmanın kaçınılmaz olduğunu düşünüyor.

Anketin ilginç noktalarından birisi ise uğruna dökülen milyarlarca dolara rağmen, Blockchain sadece bir azınlık için ilgi alanı olmaya devam ediyor. Katılımcıların sadece yüzde 14’ü Blockchain teknolojisinden haberdar olduklarını belirtmiş. Bu oran dünya genelinde ise yüzde 24 civarında.

Kaynak: Irish Independent