Yapılan bir araştırmaya göre pazarlama dünyası liderlerinin yüzde 53’ü iki sene içerisinde yapay zeka uygulamaları kullanmaya başlayacak.

Yayınlanan yeni bir araştırma raporu pazarlama dünyasındaki yöneticilerin yapay zekaya olan ilgisini gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz hafta  Salesforce Fourth Annual State of Marketing – Marketing Embraces the AI Revolution ismiyle SalesForce tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre;

  • Pazarlama liderlerinin % 68’i şirketlerinin giderek müşteri deneyimi ile rekabet ettiğini söylüyor.
  • B2B alıcılarının % 65’i, bir şirket iletişimlerini kendilerine göre kişiselleştirmek için çaba göstermezse, çalıştıkları markaları değiştirme ihtimali olduğunu belirtiyor.
  • Pazarlama liderlerinin % 34’ü, önümüzdeki iki yıl içinde Nesnelerin İnterneti (Internet Of Things – IoT) entegrasyonunu hedefliyor.

Araştırmaya katılarak anketi yanıtlayan 3500 kişi, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, Hollanda, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD’deki profesyonel pazarlama liderleri olup, yüksek performanslı, orta düzeyde performans gösteren veya düşük performans gösteren gruplara bölünerek anket sonuçları değerlendirilmiş.

Pazarlama ile çok detaylı öngörüler ve hedeflere dair bilgiler sunan raporun FinTech açısından doğrudan bir bağlantısı bulunmuyor. Ancak pazarlama dünyasının amacı bir ürün, hizmet veya servis satmak olduğu için ve bu işlemlerin günün sonunda ticari bir alışveriş gerektirmesinden dolayı bankacılık ve finans sektörünün de bu sürecin içine dahil olması mümkün.

Özellikle yapay zeka alanındaki gelişmeler ve teknolojinin farklı sektörleri bir birine yakınsatması bu noktada müşterilerine yapay zeka tabanlı analitik çözümler sunabilen bankaların veya finans şirketlerinin veya FinTech girişimlerinin elini güçlendirecek bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Artık bankaların birer mobil uygulamaya dönüştüğü bir dünyada geleceğin finansal çözümleri sadece bankacılık hizmetlerini daha kolay sağmaktan değil müşterileri için katma değerli servisler üretmekten de geçiyor.