Singapur Elmas Borsalarından birisi ülkedeki elmas ticaretinde işlemlerin doğrulanması için Blockchain altyapısı kullanmak üzere çalışmalar yapıyor.

Singapur merkezli bir Elmas Borsası, iki farklı Blockchain girişimiyle ortaklık kuruyor.

Singapur Elmas Yatırım Borsası (Singapore Diamond Investment Exchange – SDiX), Blockchain tabanlı emtia pazarları geliştiren Kynetix ile birlikte çalışıyor ve elmas ticaretini izlemek için Everledger platformunu kullanıyor. Üç firma güç birliği yaparak değerli taşlar için ticari işlemlerin doğrulanmasını amaçlayan bir kimlik kontrol sistemi üzerinde çalışıyor.

Yayınlanan bir basın bültenine göre konsept bir doğrulama merkezinden gelen sertifikalarla elmas sahiplerinin, sahipliklerini ve elmasların orijinalliklerini, dağıtılmış bir kayıt defteri sistemi kullanarak teyid edecek şekilde tasarlandı. SDiX üzerindeki elmas sahipliği değişiklikleri piyasa katılımcıları için dijital bir kayıt oluşturularak Blockchain altyapısında güncelleniyor.

Singapur Elmas Yatırım Borsası Genel Müdürü Linus Koh: “Bu yeni konsept, elmas yatırımcıları ve finansörler yararına daha fazla güven ve rahatlık kazandırabilmek için tasarlandı” şeklinde açıklama yapıyor.

Şirketler ve borsalar, fiziksel emtiaların ve kimliğin özgünlüğünün bir sorun olabileceği sektörlerde Blockchain teknolojisi ile alternatif çözümler geliştirmeyi test ediyorlar. Geçtiğimiz yıl, Birleşmiş Milletler tarafından savaş bölgesinden kaçan mültecilere yönelik kayıtlar ve kimlik doğrulama hizmetleri gibi projeler için de Blockchain teknolojisi değerlendirilmişti.