PwC tarafından gerçekleştirilen “Dijital Bankacılık Tüketici Araştırması 2017” isimli çalışmanın sonuçları bankacılığın geeleceği ve yeni kuşakların tercihleri hakkında önemli bilgiler sunuyor.

Finansal hizmetler endüstrisi dijital kanallarda daha iyi bir deneyim sunmak için çok çalışıyor. Bu güne kadar müşteri deneyiminden daha çok maliyet tasarrufuna odaklanan bir temel üzerine kurulu olan çoğu bankacılık kurumu, artık Google, Amazon, Facebook ve Apple gibi teknoloji kuruluşlarına ayak uydurmak için dijital kanallarda finansal hizmetlerin sunumunu iyileştirmesi gerektiğini fark ediyor.

PwC’nin 2017 Dijital Bankacılık Tüketici Araştırması, dijital bankacılık müşterisinin hızla değişen davranışına dair bilgiler sunuyor. En belirgin bulgu, PwC’nin “omni-dijital” olarak bahsettiği çok spesifik bir grubun ortaya çıkması. Bu grup, bankacılık hizmetleri için sadece cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletler gibi dijital kanalları kullanıyor, geleneksel fiziksel kanallardan ve çağrı merkezlerini tamamen uzaklaşıyor.

Araştırma, tüketicilerin yüzde 46’sının bugün yalnızca dijital kanalları kullandığını tespit ediyor. Bu, sadece dört yıl önce görülen yüzde 27’lik paya oranla inanılmaz bir artış.

Araştırmadan elde edilen diğer önemli noktalar şunlardır:

  • 18-24 yaşındaki akıllı telefon sahiplerinin yüzde 82’si mobil bankacılık hizmetleri kullandıklarını söylüyor.
  • Akıllı telefon bankacılığı artık ana akıma dönüşmüş durumda – akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 60’ı mobil bankacılık kanallarını kullanıyor. Bu oran dört yıl önce sadece 36 seviyesindeydi.
  • Araştırmaya katılanların yüzde 62’si bankalarının yerel şubelere sahip olmasının önemli olduğunu düşünüyor. Ancak gelecekte şubelere yapılan ziyaretlerin sıklığı “ayda birkaç kezden” “yılda birkaç keze” düştüğünde, daha gelişmiş ATM’leri veya sanal servisler sunan küçük bir ofisi değerlendirmek gerekebilir.

Pek çok önemli bulgu daha sunan raporun tamamını buradan indirebilirsiniz.