İsveç’de faaliyet gösteren bir tren şirketi deri altına yerleştirilen implant ile bilet unutma derdini ortadan kaldırıyor. Peki, böyle bir işlemi kimler rıza gösterecek?

Demiryolu işletmecisi SJ, deri altına çip implantı yerleştirerek kağıt, mobil ve diğer yöntemler ile kullanılan biletlere son veren dünyadaki ilk seyahat şirketi olduğunu iddia ediyor.

Bu tarz bir teknolojinin sağladığı avantajlar açık; fiziksel biletinizi unutmadan veya kaybetmeden çipinizi yalnızca akıllı telefonunuz ile yeni bilet için güncelleyebilirsiniz ve bir bilet denetçisi geldiğinde yapmanız gereken sadece elinizi uzatmak olur.

Peki, dezavantajlar?

Öncelikle deri altınıza bir çip yerleştirilmesi gerekiyor. Bu pek çok kişiye radikal bir adım gibi gelebilir ancak son yıllarda dövme ve piercing gibi uygulmaların hızla yaygınlaşması ile çip implantına çok aykırı bir adım gibi bakmamak lazım. Üstelik şimdiden 100 İsveçli bu uygulamayı test amaçlı kullanmaya başlamış durumda. Ancak SJ’nin implant tren bileti uygulaması sadece türünün tek örneği değil.

İmplantlar, özellikle gençler arasında İsveç’te popülarite kazanıyor. Epicenter gibi coworking (ortak çalışma) alanı sunan şirketler üyelerine sürekli kart vermek yerine bir çip implant alternatifi öneriyor.

Çip başparmağınızla işaret parmağınız arasında elinizin etli bölgesine bir şırınga ile enjekte ediliyor ve oldukça basit bir işlem.

Esasında bu implant temassız banka kartındakine çok benzeyen ve NFC teknolojisine sahip bir etiket.

Bu tarz bir çip ile sadece trende seyahat etmekle de sınırlı değilsiniz. Kapıları açabilir, yazıcılar çalıştırabilir, temassız ödeme yapabilirsiniz.

Ülkenin farklı bölgelerinde yaklaşık 2.000 İsveçlinin benzer implantlara sahip olduğu tahmin ediliyor, ancak bu kişilerin çoğu teknoloji ile vücutlarını birleştiren sınırları zorlayan ‘biyolojik hacker’ topluluklarının birer üyesi.

Aşağıda uygulamanın tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=1pmpVmMyZi4

Kaynak: The Memo