Avustralya ve Japonya’nın finansal düzenleyicileri, FinTech girişimlerinin karşılıklı pazarlara girişini kolaylaştıran bir işbirliği anlaşmasına imza attılar.

ZDNET’in haberine göre Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), her iki ülkedeki finans hizmetlerinde yeniliği teşvik etmeyi amaçlayan Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (JFSA) ile işbirliği anlaşmasını tamamlandığını açıkladı.

Anlaşma JFSA ve ASIC’in karşılıklı bilgi paylaşması ve FinTech işletmelerinin birbirlerinin pazarlarına girmesini desteklemeyi kapsıyor; ASIC, finans ekonomisi de dahil olmak üzere hizmetler için dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olarak Japon ekonomisini hedefliyor.

ASIC’e göre anlaşma, her iki tarafın yenilikçi FinTech işletmelerinin yatırımcı ve finansal tüketici güvencelerinden ödün vermeksizin Avustralya düzenleyici çerçevesinde çalışmasına yardımcı olmayı amaçlayan Inovasyon Hub’ı aracılığıyla tavsiye ve destek için yöneteceklerini açıkladı.

Aynı zamanda, iki düzenleyici arasında bilgi paylaşımı için bir çerçeve sağlanacak. JFSA ile ASIC’nin birbirlerinin yargı alanlarında düzenleyici ve ilgili ekonomik veya ticari gelişmelerden haberdar olmalarını hedefliyor.

ASIC Komiseri John Price, JFSA’nın FinTech’i mali grupların finansal BT şirketlerine daha kolay yatırım yapabilmeleri için yasal sistemin değiştirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi tedbirle teşvik etmede aktif olarak yer aldığını söyledi.

Price, Japon düzenleyicisinin ülkenin FinTech girişimlerini küresel ölçekte finansal işlerle meşgul olmasını teşvik etmesi beklenen sanal para ve Open API için yasal bir çerçeve oluşturulması üzerinde çalışmakta olduğunu da belirtti.

JFSA ile imzalanan anlaşmaya benzer şekilde, ASIC ve SFC FinTech işletmelerini, ASIC’in Yenilik Merkezi ve Hong Kong merkezli eşdeğer SFC’nin Fintech İletişim Noktası aracılığıyla tavsiye ve destek için birbirlerine yönlendirecek.