Ödeme teknolojilerinde bir sonraki yıkıcı teknolojiyi geliştirmek için Everywhere Initiative adlı inovasyon programını başlatan Visa, programı 100 bin dolar ödülle MENA bölgesine taşıyor.

Ödeme teknolojilerinde bir sonraki büyük devrime imza atmak isteyen girişimciler, 100 bin dolar ödüllü Visa yarışması için çok kolları sıvadı bile. Visa tarafından başlatılan Everywhere Initiative adlı inovasyon programı, gün itibarıyla Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan “MENA” bölgesine genişletildi.

Kendi iş çözümlerini geliştirerek yarışmaya başvurmayı düşünenler, üç farklı başlık altında katılım gerçekleştirebiliyor ve bu başlıklar şöyle sıralanıyor:

Ödeme Alma Yarışması‘nda, girişimler Visa API’yi (uygulama programlama arayüzü) kullanarak KOBİ’lerin mağaza içinde dijital olarak ödeme alması ya da online tüccarların e-ticareti güçlendirerek “teslimatta ödemeyi” azaltması için çözümler getiriyor.

Havayolu Ulaşım Yarışması; “Visa’nın API’si, mobil teknolojiler ve internete bağlı cihazlar kullanılarak havalimanlarındaki transit geçiş tecrübesi nasıl iyileştirilebilir?” sorusuna yanıt arıyor.

Sadakat Yarışması ise girişimcilerden, tüketicilerin ödemeler için doğru Visa kartı seçmesini ve doğru Visa teklifleri hakkında bilgilendirilmesini kolaylaştırmanın yollarını bulmasını istiyor.

MENA bölgesinin ihtiyaçlarına çözüm aranıyor

Yarışmaların her birinde, bölgeye özgü dinamiklerin oluşturduğu belirgin ihtiyaçlara yanıt aranıyor. MENA bölgesinde yerel işletmelerin e-ticarete geçişi hızla yaygınlaşırken, ödeme noktalarının da müşterilere sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşatabilmek adına bu hıza ayak uydurmaları gerekiyor.

Şirketlerin eski müşterileri korurken, yeni müşteriler edinmeyi sürdürebilmelerinin en bilindik yöntemini sadakat programları oluşturuyor. Bu programların vazgeçilmesi olarak, ödeme başına müşteriye sunulan ödüllerin kart sahiplerinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesi ise MENA bölgesi girişimcileri için adeta bir altın madeni niteliği taşıyor.

Her bir yarışma için ayrı bir kazananın belirleneceği yarışmada, birinciler 25 bin dolar nakit ödüle hak kazanacaklar. Visa ile birlikte çalışmaya davet edilecek olan şampiyon girişimciler ayrıca kendi iş fikirlerinin prototipini de burada oluşturacak. Visa üç fikir arasında ikinci bir değerlendirme yapacak ve “şampiyonlar şampiyonu” 25 bin dolarlık ek ödülle mükâfatlandırılacak.

Dünya genelinde Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Asya’da devam etmekte olan Everywhere Initiative programı, 1.500’ün üzerinde FinTech girişimine ödeme teknolojilerinde yıkıcı bir devrim yapma fırsatı tanıyor. Yarışmaya katılmak isteyen MENA bölgesi girişimleri, buraya tıklayarak kayıt yaptırabiliyor.