Muhasebeciler tarafından kurulan Accounting Blockchain Coalition, muhasebe dünyasında yaşanacak Blockchain dönüşümü için hazırlanıyor.

Bulut dönüşümünden bir nebze faydalanmış olsa da, muhasebeciliğin her gün inovasyona şahit olan bir sektör olduğunu söylemek zor. Ancak söz konusu Blockchain olunca, sektörün elde edebileceği faydaların önünü yasal düzenlemelerle kapatmamak gerekiyor. Accounting Blockchain Coalition (Muhasebe Blockchain Koalisyonu) adıyla bilinen ve dünyanın en büyük muhasebe firmalarını bünyesinde barındıran kuruluş, global muhasebe standartlarını Blockchain’den en yüksek faydayı sağlayacak şekilde yeniden belirlemek için çalışmalarını hızlandırıyor.

Koalisyonun kurucularından olan Blockchain girişimi ConsenSys’in başkanı Griffin Anderson, bir etkinlik öncesi yaptığı kısa açıklamada, Blockchain teknolojisinin muhasebe alanında kullanımına ilişkin yasal düzenleyicilere destek ve danışmanlık sağladıklarını dile getirdi ve bu alanda yapılacak çalışmalarda Accounting Blockchain Coalition olarak rol alacaklarını açıkladı.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yasal düzenleyiciler, Blockchain’i muhasebe alanında da devreye almak istediklerini dile getiriyor. Ancak herhangi bir ülke için toplu bir Blockchain dönüşümü şimdilik uzun vadeli planlar arasında kendine yer bulabiliyor. Öte yandan her ne kadar Blockchain tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi muhasebe dünyasında da yıkıcı bir dönüşüm yapmaya hazır olsa da, muhasebeciler henüz buna hazır olmayabilir. Aynı etkinlikte EY adına konuşan Scott Zimmerman’ın “Blockchain alanındaki yoğun çalışmalarımıza karşın, muhasebe konusu henüz masaya bile gelmedi,” ifadesi muhasebenin Blockchain için öncelikli konu başlıkları arasında olmadığının ipuçlarını veriyor.

Tüm paydaşların bir arada çalıştığı bir Blockchain yapısı için ise IC3 Kurucu Ortağı Iddo Bentov’a göre herkesin sorumluluğu üstlenmesi gerekiyor. Blockchain’in muhasebe takibi için mevcut merkezi sistemlere göre daha fazla potansiyel taşıdığına dikkat çeken Bentov, “Şu an gerçek dünyada herkesin sorumlu tutulabildiği ve merkezi olmayan bir yapı bulunmuyor.” dedi. Etkinlikte Ethereum, Corda ve zCash gibi platformların sağlayabileceği faydayı konuşan Bentov ve ConsenSys Kurucusu Joe Lubin, bu çözümlerin kullanımıyla en basit muhasebe işlemlerinin bile mali yükümlülükler gözetilerek gerçekleştirilebileceğini belirtti.