Avrupa’nın yedi büyük bankası, IBM ile yaptıkları işbirliği sonucunda kuracakları yeni Blockchain tabanlı ticaret platformuyla KOBİ’lere ulaşmak istiyor.

Digital Trade Chain Consortium adını taşıyan ve Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Rabobank, Societe General ve Unicredit’e ev sahipliği yapan konsorsiyum, küçük ve orta ölçekli işletmelere yurtiçi ve yurtdışı ticareti kolaylaştıracak bir platform kurmak için IBM’i seçti. Linux Foundation’a ait Hyperledger Fabric Blockchain teknolojisini kullanacak olan platformun IBM Cloud üzerinde çalışması planlanıyor.

Alıcı ve satıcı KOBİ’ler arasında yapılacak ticari işlemlerde, bankaların kendi müşterilerine sunabilecekleri yeni bir kullanıcı arayüzü geliştirdiklerini dile getiren IBM Global Finansal Servisler Başkan Vekili Keith Bear, müşteri ilişkilerine dair tüm süreçten bankaların sorumlu olacağını kaydetti.

Geliştirilen Blockchain çözümünün, özellikle KOBİ’ler için işlem masraflarını düşürmesi ve her işlemde şeffaflığı artırması planlanıyor. Keith Bear, Dünya Bankası verilerinden yola çıkarak KOBİ’lerin yarıya yakınının resmi yollarla kredi alamadığını hatırlatıyor. 2017 yılı bitmeden önce uygulamaya girmesi hedeflenen bu Blockchain platformu, küçük işletmelerdeki finansal gediği kapatmak için ilk adım olacak.

Konsorsiyum adına konuşan KBC CIO’su Rudi Peeters ise, Digital Trade Chain ağını gerçeğe taşımak ve bankaların binlerce müşterisine hizmet sunabilmek için IBM ile birlikte kurumsal bir Blockchain geliştirip, ölçeklenebilirliği yüksek bir sistemi hayata geçirdiklerini ifade etti.