İsveçli Blockchain girişimi ChromaWay, Postchain adını verdiği dağıtık yapıya sahip “hibrit” bir veritabanı ürününü duyurdu.

Kopenhag’da düzenlenen Money20/20 Europe etkinliğinde tanıtılan bu yeni teknoloji, ChromaWay’in açıklamasına göre bir SQL veritabanının sunduğu avantajları, Blockchain teknolojisine ait özelliklerle birleştiriyor.

Geliştirdikleri ürünün günümüz kurumsal şirketlerinin ihtiyaçlarına yanıt vermeye yönelik olduğunu kaydeden ChromaWay CEO’su Henrik Hjelte, “Uyarlamayı doğrudan müşterinin veritabanına yapmak da mümkün. Ancak bire bir aynı güvenlik özelliklerine birleştirilmiş bir Blockchain ile de sağlayabiliyoruz. Postchain bu yaklaşımın bir uygulamasıdır,” sözlerini kullandı.

Hjelte’nin açıklamasına göre, Postchain adlı yeni hibrit veritabanı, bugün kurumsal çevrelerde sıklıkla kullanılan Oracle ve Microsoft gibi veritabanı sistemleriyle uyumlu olarak çalışıyor. PostgreSQL benzeri açık kaynaklı veritabanları da Postchain ile uyumlu.

Blockchain’in genellikle bir veritabanı gibi tanımlandığını hatırlatan Hjelte, CoinDesk’e yaptığı açıklamada “Ancak bu teknolojiye baktığınızda, geleneksel veritabanlarına kıyasla veriyi depolamak ve geri çağırmak için elverişli olmadığını görüyoruz. Blockchain’in temelinde, işlemler listesinin birbirine bağlanması yer alıyor. Ancak bir veritabanının bilgiyi anlık değil, uzun süreli olarak koruması ve yönetebilmesi gerekiyor,” dedi.

Mevcut ChromaWay müşterilerinin şu anda Postchain’i deneme aşamasında olduğu belirtiliyor. Şirketin İsveç tapu sicil müdürlüğü ile devam ettiği ve tapu işlemlerinin kaydedildiği akıllı sözleşme projesinde, arka uçta Postchain kullanılması planlanıyor. Yapılan açıklamaya göre projenin kaynak kodları yaz aylarının sonunda yayınlanacak.