Dünyanın en büyük finans ve bankacılık etkinliği Money20/20’nin Avrupa ayağı ikinci kez Danimarka’nın Kopenhag şehrinde düzenledi. Bu seneden itibaren Kopenhag’a veda eden konferansın kendine has artıları ve eksileri var.

İskandinav ülkelerinden Danimarka, dört mevsim yaşamaya alışkın bizler için, soğuk bir sonbahar olarak nitelendirebileceğimiz hava şartlarında yaz aylarını geçiren bir ülke. Takvime baktığınızda güneşin saat 22 sularında battığını düşünebilirsiniz ancak bu ülkede yaz aylarında görüp görebileceğiniz tek gece ufuk çizgisinde seyahat eden bir lacivert gökyüzünden ibaret. Belki de Money20/20 Europe konferansının ilk iki senesi için Kopenhag’ı seçmesinin nedeni güneşin neredeyse hiç batmadığı bir sema altında sürekli hareket halinde kalmak olabilir.

Kopenhag gecelerinden bir kare

Uzun yıllardır yüzlerce farklı konferansa katılmış birisi olarak söyleyebilirim ki para dünyasının merkezindeki yapıların kendine has dinamikleri var. Konferans alanında sürekli servis edilen meyve sularına ilgi bir bardağın ötesine geçmezken konu finans olunca en ufak bir gelişme bile büyük ilgi çekebiliyor. Belki de kişisel beklentilerim çok yüksek olduğu içindir ancak Money20/20 Europe’un açılış ve büyük sahne konuşmalarında insanları heyecanlandıracak pek bir gelişmeyle karşılaşmamak bu etkinlik açısından bizi hayal kırıklığına uğrattı.

Twitter ve Square kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’in söyleyecek fazla sözü yoktu maalesef

Twitter ve Square’in kurucusu Jack Dorsey ile açılış günü gerçekleşen mülakatta verdiği bilgiler müşterilerini daha iyi tanımak için yapay zekâdan faydalandıklarından öte geçmiyor.

Barclays UK CEO’su Ashok Vaswani: “327 yıllık bir bankayız ama sürekli yenilikçi kalmak zorundayız” diyerek içinde oldukları mücadeleyi bir satırda özetlerken, BBVA CEO’su Carlos Torres Vila ise “insanlar artık bankaları sevmiyor” diyerek taşı gediğine koyuyor. Yapay zeka, yenilikçilik ve müşteri deneyimi tüm etkinliğin üç kilit başlığı. Ancak insanların Money20/20 Europe’a gelmesinin nedeni sadece bu konuşmaları dinlemek değil. Çok daha önemli bir unsur var.

Buluşma, Görüşme ve İletişim

Money20/20 Europe sadece Avrupa’dan değil dünyanın her yerinden finans ve bankacılık kurumlarını ve FinTech girişimlerini bir araya toplayan bir etkinlik. Burada içerik önemli ama daha önemli olan insanların eşsiz bir iş ağı fırsatı yakalamaları. Küçük bir Avrupa ülkesindeki minik bir FinTech girişimi olabilirsiniz ancak bir dünya devinin temsilcileri ile aynı masaya oturmak için yapmanız gereken sadece stantlarını ziyaret etmek.

Etkniliğe katılanlar eşlsiz bir iletişim ve tanışma ortamına geliyor

Tüm etkinlik alanı teknolojinin nimetlerini sunan çözümler ile dolu ancak koridorlar geleneksel teknoloji fuarlarının daracık yürüme alanlarındaki hıncahınç dolu kalabalıklarından uzak. Ortam ferah ve en çok gördüğünüz şey teknolojinin kendisinden çok el sıkışan ve tebessüm eden insanlar. İtiraf edelim bu insanların pek çoğu normal koşullar altında bir birinden pazar payı almaya çalışan rakipler…

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko’nun “İşimizin temelinde rekaberlik var” sözlerini hatırlayıp finans, bankacılık ve FinTech dünyasının geldiği noktada bunu canlı bir şekilde görmek için Money20/20 Europe en doğru mekanlardan birisi.

Paolo Sironi BKM standını ziyaret eden önemli isimlerden birisiydi

Gözler Türkiye’nin Üzerinde

Etkinlik boyunca zamanımızın çoğunu harcadığımız Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) standında ziyaretçiler hiç eksik olmadı. Bu güne kadar BKM ile çalışan iş ortakları, BKM ile çalışmak isteyen potansiyel iş ortakları. BKM ve yaptıklarını duyarak gelen ve “selam vermek, kart bırakmak istedim” diyen insanlar. Özellikle Türkiye’nin yerli ödeme şeması Troy etkinliğe damga vuran adımlardan birisi olarak karşımıza çıktı. Farklı oturumlarda, üstelik bütünüyle yabancı şirketler ve kişiler tarafından gerçekleştirilen sunumlarda Troy’dan övgü ile bahsedildiğine şahit olduk. İçinde bulunduğumuz salonda Fransa ve İngiltere ülkelerini temsil etmek için kendi fuar alanlarına sahipken BKM’nin alanı Türkiye’yi temsil eden bir niteliğe sahipti.

Konferanstaki çeşitli oturumlarda Türkiye’nin ödeme yöntemi Troy’dan büyük övgülerle bahsedildi

Girişimciler ve Girişimler

Bu sene BKM’nin desteği ile fuara katılan Türkiye merkezli FinTech girişimleri Botudio, Finartz ve Getir ile fuara kendi imkanları ile katılan T2 Yazılım ve iyzico yönetici ve temsilcilerinden aynı ortak değerlendirmeyi duyma şansını yakaladık: “Harika bir iş ağı ve ikili ilişkilere imkan tanıyan bir etkinlik.”

Türkiye’den fuara katılan FinTech şirketlerinden birisi de, BKM ile BBN Blockchain projesini geliştiren T2 Yazılım oldu

Money20/20 Europe bu sene Kopenhag’da son kez misafirlerini ağırladı. Gelecek sene Hollanda’nın Amsterdam şehrinde gerçekleştirilecek.

Paranın etkinliği rotasını bir başka Kuzey Avrupa ülkesine çevirirken etkinliğin kendisi paranın gerçek rotasının artık girişimler, işbirliği, yenilikçilik ve müşteri deneyimi üzerine kurulu bir dünyaya çevirdiğini bizlere gösterdi. Üstelik bu yeni dünyada hiç kimsenin tek başına ayakta kalma şansı yok. İşbirliği ve rekaberlik kaçınılmaz bir strateji olmak zorunda.