Rusya Güvenlik Konseyi, Blockchain ile ortaya çıkacak güvenlik risklerini derinlemesine araştırmak için talimat verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yönetilen, Rus ulusal güvenliğiyle ilgili bakanlık ve diğer devlet organlarından yöneticileri bünyesinde barındıran Rusya Güvenlik Konseyi, ülkenin finans sektörünün Blockchain’i benimsemek için attığı adımları bir de bilgi güvenliği açısından değerlendirmek istiyor.

Coindesk haberine göre, Rusya Güvenlik Konseyinin departmanlar arası komisyonu, Blockchain ile finans sektöründe ne gibi güvenlik riskleri olacağı konusunda bir toplantı düzenledi. Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev’in Blockchain konusunda daha önce olumlu açıklamalar yaptığı biliniyor.

Hatta Medvedev, geçtiğimiz Mart ayında Blockchain’in kamu sektöründeki uygulamaları konusunda araştırmalar yapılması için talimat vermişti. Benzer şekilde Putin de alternatif kripto para Ethereum’un geliştiricisi Vitalik Buterin ile yakın zamanda düzenlenen bir etkinlikte bir araya gelmişti.

Rusya İletişim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar, ülkede önümüzdeki iki yıl içinde Blockchain ile ilgili kanunların uygulamaya geçebileceğini gösteriyor. Öte yandan, ülkede Bitcoin ve diğer dijital para birimleriyle ilgili olarak uzun vadeli bir çalışma yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor.