Çin dünyanın fabrikası olarak üretimin kalbi konumuna gelmiş olabilir. Yıllardır kazandıklarını dünyanın dört bir yanında harcamaya başlayan Çinli turistler yeni açıklanan bir rapora göre lüks perakendecilerin pazarlama anlayışını değiştiriyor.

Alipay, WeChat Pay ve diğerleri… Eğer finans sektörünün içindeyseniz bu mobil ödeme çözümlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu uygulamalar artık Çinli turistlerin de etkisiyle artık perakende sektörünün de gündeminde. Özellikle de dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteren, yüksek kiralı bölgelerdeki mağazalarıyla tanınan ünlü markaların…

2009’dan bu yana lüks tüketim odaklı yayın yapan Çin merkezli Jing Daily’de yayınlanan Yiling Pan imzalı bir makale, danışmanlık firması Kapronasia ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren Cancan tarafından hazırlanan bir raporu özetliyor.

1000’in üzerinde Çinli tüketici ve 60’tan fazla küresel firmanın katıldığı araştırma, bugün sayısal anlamda yurtdışına en fazla turist gönderen ülke konumuna yükselen Çin’in harcama alışkanlıklarını yansıtıyor. Araştırmada öne çıkan bulgulardan biri ise kuşkusuz zengin Çinli turistlerin harcama yöntemi tercihleri. Alibaba Group bünyesindeki Alipay ve Tencent grubuna ait WeChat Pay’in ön planda tutulduğu analize göre Çinliler, kendi ülkelerindeki mobil ödeme alışkanlığını lüks mağazalarda da gerçekleştirmek istiyor. Çin vatandaşlarının bu iki servis üzerinden sadece 2016’da 3 trilyon dolarlık bir işlem hacmi oluşturduğunu ekleyelim.

Çinli turistler nakit ve kredi kartı kullanımını azaltıyor

Araştırmaya göre denizaşırı harcamalarda Çinli turistlerin ödeme tercihi şimdilik olmak kaydıyla nakit ve banka kartı olarak görünüyor. Alipay ve WeChat Pay tercihi ise kredi kartını geçmiş durumda. Bununla birlikte katılımcılar giderek daha az nakit ve kredi kartı kullandıklarını ifade ediyor. Önümüzdeki yıllara ait tercihlerine bakıldığında ise öncelik sırasının değişeceği; sıralamanın Alipay, WeChat Pay, debit kart, kredi kartı ve nakit olacağı dikkat çekiyor.

Çinli turistlerin bu tercihi doğrudan lüks mağazaları da etkiliyor. Harrods, Selfridges ve Galeries Lafayette gibi lüks ürünler sunan mağazaların tümü geçen yılın başlarından bu yana Alipay’le ödeme kabul etmeye başlattı. Bununla birlikte Çin’de başlattıkları bu uygulamayı henüz Asya dışında sunmamış durumdalar.

Cancan Genel Müdürü Candice Koo, Çinli turistlerin ödeme tercihlerindeki değişimde hız ve kolaylık faktörlerine dikkat çekiyor. Mobil ödeme ile yapılan alışverişlerin 1 dakikadan az sürdüğünü belirten Koo, bu yaklaşımın turistlerin hangi mağazalara gideceğini de belirlediğine vurgu yapıyor. Koo’nun açıklamasına göre Çinli turistler bir mağazaya girmeden önce Alipay ya da WeChat Pay’i destekleyip desteklemediğini kontrol ediyor, eğer desteklenmiyorsa o mağazaya girmekten dahi vazgeçebiliyor.

Rekabete katılan servislerin sayısı artıyor

Elbette bu durum yalnızca Alipay ve WeChat Pay’i ilgilendirmiyor. Bu alanda çalışan global servislerden Apple Pay ve Samsung Pay de rekabete dahil olmuş durumda. Mağazaların hangi servisleri kabul ettiğine bakıldığında Alipay ile WeChat Pay arasına Apple Pay’in de dahil olduğu görülüyor. Samsung Pay ve Google Wallet ise yüzde 10’un üzerinde kullanımla pazarda yer kapmaya çabalıyor.

Ancak konuya Çinli turistler özelinde bakıldığında Çin merkezli iki servisin öncelikli tercih olacağını söylemek çok da yanlış bir öngörü olmayacaktır. Kendi ülkelerinde sıklıkla bu servisleri kullanan Çinliler, yurt dışına çıktıklarında da zaten bilip güvendikleri bu servisleri tercih ediyor.

Daha fazlası için regülasyon gerek

Lüks mağazaların bu servislere olan yatkınlığını etkileyecek bir diğer faktör ise regülasyonlar. Örneğin 2015 yılında People’s Bank of China (PBoC), online ödemeler için 5 bin yuan’lık bir üst limit belirledi. Daha çok fatura ödeme gibi işlemler için kullanılan QR kodlu ödemeler içinse günlük 200 yuan sınırı bulunuyor.

Bununla birlikte Çin yönetiminin bu tip harcamaları kısıtlayıcı bir politika izleyeceği de öngörüler arasında bulunuyor. Son yıllarda sermaye çıkışları ve önceki yıllara oranla yavaşlayan ekonomik büyümenin bu tip bir dönüşümün hızını kesmesi beklentiler arasında. Ancak araştırmayı gerçekleştiren kurumlardan Kapronasia’nın direktörü Zennon Kapron konuya iyimser yaklaşıyor. Harcama limitlerine ait sınırların yüksek olduğunu belirten Kapron, bu nedenle pek çok tüketicinin mobil ödeme kullanımının artacağını ifade ediyor.

* Haberde kullanılan grafikler Jing Daily’deki orijinal makaleden alınmıştır.