Enterprise Ireland, dünyanın dört bir yanından FinTech girişimlerini ülkeye çekmek için 500 bin Euro FinTech fonu oluşturdu.

Dünya genelinde şirketleri İrlanda’ya çekme göreviyle çalışan devlet organı Enterprise Ireland, ülkede ofis açacak 10 yabancı FinTech girişimine toplam 500 bin Euro fon sağlamaya hazır. Yıllık program için seçilecek erken aşamadaki FinTech girişimleri, 50 bin Euro yatırım desteğinin yanı sıra iş geliştirme konusunda da “yüksek düzeyde” destek görecek. Yatırımı karşılayacak olan fonun yine hükümete bağlı FinTech Competitive Start Fund (CSF) olacağı açıklandı.

Program sayesinde dünyanın dört bir yanında ödeme sistemleri, RegTech, güvenlik ve InsurTech gibi alanlarda yenilikçi bankacılık teknolojileri geliştiren girişimcileri destekleyeceklerini söyleyen Enterprise Ireland Yüksek Potansiyelli Girişimler Bölüm Yöneticisi Joe Healy, nakit desteğin yanı sıra her bir girişim için Bank of Ireland inovasyon takımının işbirliği ile kendi iş koluna özel olarak hazırlanan iş geliştirme desteği ve kuluçka alanı sunulacağını kaydetti.

Bank of Ireland İnovasyon Direktörü David Tighe ise seçilen yüksek potansiyelli girişimlere kendi kuluçka merkezinin kapılarını açacaklarını belirtti ve ekledi: “Onlara sağlayacağımız masanın yanı sıra, ihtiyaca özgü mentorluk ve kendi ekiplerimizden inovasyon konusunda destek sunacağız.”

Değerlendirmeye girmek isteyen girişimlerin, yazılı online başvurunun yanı sıra bir de online video sunum yapmaları gerekiyor. Başarılı girişimlerin ise değerlendirme sonrasında İrlanda’ya taşınmaları bekleniyor. İrlanda’da yaşamak ve çalışmak için ihtiyaç duyulan vize gibi işlemlerin Enterprise Ireland tarafından destekleneceği programa başvuruların 5 Temmuz Çarşamba gününe kadar tamamlanması gerekiyor.