Avrupa son yıllarda daha hızlı ve daha ucuz hizmetler sunan N26, Atom ve Monzo gibi yenilikçi banka olarak isimlendirilen bir girişim dalgası ile karşı karşıya. Tide adındaki yeni bir girişim bu dalgaya katılıyor.

TechCrunch’ın haberine göre KOBİ’ler için özel olarak geliştirilen, İngiltere merkezli, yeni mobil bankacılık servisi Tide, bu yıl Avrupa’daki bir FinTech girişimi için gerçekleşen en büyük yatırımlardan birisini aldı. 14 milyon dolarlık A serisi yatırım, Anthemis liderliğinde Passion Capital ve LocalGlobe katılımıyla gerçekleştirildi. Aynı grup geçen yıl da Tide’a 2 milyon dolarlık bir yatırımı gerçekleştirmişti.

Öte yandan Tide ilk kredi programını başlatmak için Avrupa online kredi servisi iwoca ile yeni bir ortaklık duyurdu.

Tide için gerçekleşen yeni yatırım şirketin hizmetlerini geliştirmeye devam etmesine yardımcı olmak için kullanılacak. Şirket, değerleme veya gelirlerini açıklamıyor ancak Tide’ın CEO’su ve kurucusu George Bevis, bir röportajda onbinlerce müşterileri ile işlerin yolunda gittiğini, her hafta yüzde 10’luk büyüme gerçekleştirdiklerini ve yeni bölgelere açılma arzularının bulunduğunu söyledi.

Küçük işletmeler hakkında konuşan Bevis, bu tarz şirketlerde çalışanların yorucu ve gereksiz idari görevlerle zaman kaybettiklerini ve bu yüzden bu işleri otomatikleştirerek daha akıllıca yöntemler geliştirdiklerini söyledi.

KOBİ piyasası, FinTech alanındaki yeni girişimler için klasik bir hedef haline gelmiş durumda. Bunun nedenlerinden birisi küçük işletmelerin genellikle tüketiciler ve büyük işletmeler arasındaki boşluğa takılması. Tipik olarak, Tide müşterileri 10.000 dolardan daha düşük meblağlar ile bu servisi kullanıyorlar. Bu tarz şirketlerin konumu ortalama bankalar için onları daha az cazip kılarken, büyük bankaların yüksek ücretleri ve hantal süreçlerine pek uyum gösteremiyorlar. Bu durum Tide gibi FinTech girişimleri için çok cazip yeni bir pasta oluşturuyor.

Square ve iZettle gibi ödeme çözümleri sunan şirketler, teknolojik yenilikler sayesinde daha hızlı ve ucuz POS hizmetleri sunarak KOBİ’lerin mevcut bankacılık ilişkilerine bir alternatif oluşturuyorlar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Tide, KOBİ işletme bankacılığı fırsatını değerlendirmek isteyen tek bankacılık şirketi değil ancak pazar bu alandaki tüm oyunculara gelecek vaat edecek kadar büyük.

Şimdilik, Tide’ın tam bir bankacılık lisansı yok ve bunun yerine kısmen Mastercard’a ait Prepay Solutions ile ortak çalışıyor. Tide’ın uzun vadede tam bir lisans başvurusunda bulunabileceği de belirtiliyor.

Gelecek günlerde Tide gibi ufak ve diğer bankaların ilgisini çok çekmeyen alanlara giren FinTech girişimlerinin geleneksel bankalar karşısında hızla güç ve pazar kazandığına şahit olabiliriz.