Yapay zekanın uygulandığı alanlar hızla artarken, InsurTech de makine öğrenimi ve büyük veriden kendine düşeni almayı ihmal etmiyor.

Yapay zeka üzerine dünyanın dört bir yanında çalışan girişimlerin sayısı 2.000’i geçmiş bulunuyor. Hal böyleyken, sigortacılık sektörünün karşısında duran teknolojik fırsatların, InsurTech trendiyle birlikte yapay zekaya bulaşmaması mümkün değil. Üstelik, sigortacılık sektöründe kârlılığın sürekli olarak düşmesinin önüne geçmenin ancak teknolojiyle mümkün olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

Yapay zeka üzerine yaptıkları çalışmalar ile InsurTech’e öncülük eden girişimler ise Nanalyze tarafından şöyle sıralanıyor:

Lemonade

Akıllı telefonlarda bir sohbet botu (chatbot) uygulamasıyla kiracılara ve ev sahiplerine özgü sigortalar sunan Lemonade, 2015 yılında kuruldu ve bugüne kadar başta Google, Allianz ve Sequoia Capital gibi devlerden 60 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu uygulamada sigorta yaptırmak 90 saniye, herhangi bir vaka oluştuğunda ödeme almak ise 3 dakika kadar sürüyor. Sigorta dolandırıcılıklarını önlemek için ise büyük veri ve makine öğreniminden faydalanılıyor.

Captricity

2011 yılında Oakland California’da kurulan ve bugüne kadar 52 milyon dolar yatırım alan Captricity, geliştirdiği makine öğrenimi algoritmalarıyla el yazısı ve diğer basılı sözleşmeleri yüzde 99,9 doğruluk oranıyla dijital hale getiriyor. Yüz binlerce yeni iş başvurusunu kolaylıkla dijital hale getiren uygulama, sigorta şirketlerinde personel maliyetlerinde yüzde 50’ye varan oranlarda düşüş sağlıyor.

Özellikle geçmişe dönük poliçe bilgilerinin dijital hale getirilmesi demek, bu verilerin her türlü uygulama tarafından kolayca analiz edilebilmesi demek oluyor. Bu yüzden ABD’deki en büyük sigorta şirketlerinin yarısına yakını Captricity’den hizmet alıyor.

Cyence

Silikon Vadisi’nde 2014 yılında kurulan Cyence, siber tehditlerin finansal etkisini ölçülebilir biçimde analiz eden iş analitiği platformuyla bugüne kadar 40 milyon dolar yatırım aldı. Sigortacılık sektörünün “risk yönetimi” üzerine döndüğü ve en büyük operasyonel risklerin ise günümüzde siber güvenlikten doğduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu riskleri olasılıklar ve maliyet bazında hesaplayabilen Cyence’in yükselişi durdurulamıyor.

Zendrive

San Fransisco’da 2013 yılında kurulan Zendrive bugüne kadar 20 milyon dolar yatırım aldı. Geliştirdiği teknoloji ise akıllı telefonunuzdaki sensörleri kullanarak sürüş alışkanlıklarınızı ölçümleyip, iyileştirmeye yarıyor. Uygulamanın kendisi kaza riskini kayda değer oranda önlediği için de, sigorta şirketleri bu uygulamayı indiren ve kullanan araç sahiplerine yüzde 25’e varan indirimler yapıyor. Bu sayede herkes kazanıyor.

Cape Analytics

Bir diğer Silikon Vadisi girişimi olan Cape Anlytics, kurulduğu 2014 yılından bu yana 14 milyon dolar yatırım aldı. Gayrimenkul sigorta şirketleri için makine öğrenimi ve bilgisayarlı görüşü birleştiren bir teknoloji geliştiren InsurTech girişimi, böylelikle her binanın çatısını malzeme türü, kullanım durumu ve binanın kapladığı toplam alan gibi konularda bilgi sağlıyor. Güneş panelleri, aydınlatma ışıkları ve bacalar gibi sigorta poliçelerinde bağlayıcılığı bulunan unsurlar bu sistem tarafından her bina için kolayca tespit edilebiliyor.

Tractable

Londra merkezli InsurTech girişimi 2012 yılında kuruldu ve toplam yatırımı 9,9 milyon dolara ulaştı. Derin öğrenme algoritmaları üzerine çalışan Tractable, bu algoritmalarla araç sigortası vakalarında otomatik olarak maliyet hesaplaması yapabiliyor. Kazalı aracı tamir eden taraf, bir tahminle birlikte araç fotoğraflarını sigorta talebi yönetim sistemine yüklüyor. Bu noktadan sonra işi yapay zeka algoritmaları devralıyor ve fotoğrafları maliyet tahminiyle kıyaslayarak doğruluğu garanti altına alıyor.

RiskGenius

2011 yılında kurulan ve 3,3 milyon dolar yatırım alan RiskGenius; makine öğrenimi teknolojilerinden faydalanarak sigorta poliçelerini birden fazla sağlayıcıdan gelen teklifler bazında sunarak kolay karşılaştırma olanağı sunuyor.

Shift Technology

Paris merkezli bu InsurTech girişimi 2013’te kuruldu ve dört yıl içinde 11,8 milyon dolar yatırım aldı. Yapay zeka bazlı bir siber güvenlik çözümü geliştiren Shift Technology, büyük veri ve makine öğrenimi algoritmalarından faydalanarak sigortacılık sektöründeki dolandırıcılık girişimlerini tespit ediyor.