ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), tüketicilere gerçek dışı düşük faizli kredi vaatlerinde bulunarak milyonlarca dolar kazanan Blue Global Media’nın faaliyetlerini durdurdu.

FTC’nin 104 milyon dolar ceza kestiği Blue Global, bu miktarı ödeyemeyeceği için anlaşma yoluna gitti. VentureBeat haberine göre hem şirketin kendisi hem de Blue Global CEO’su Christopher Kay iflas başvurusunda bulundu ve alacaklı olarak FTC’yi gösterdi.

Federal Ticaret Komisyonu’nun iddia dosyasına yer alan ifadelere göre, Blue Global 2009 yılından bu yana açtığı çeşitli web siteleriyle, kredi ihtiyacı olan tüketicilere 100’ün üzerinde “güvenilir kredi ortağı” arasından en iyi faiz oranlarını verenleri bulma vaadi sundu. Oysa yapılan 15 milyon başvurudan sadece yüzde 2’si gerçek kredi sağlayıcılara satılırken, geri kalan yüzde 98’lik başvuru kredi kuruluşları haricine satıldı.

Kredi başvurularında sosyal güvenlik numaralarından doğum tarihlerine, gelir düzeyinden banka hesap numaralarına kadar pek çok hassas kişisel bilgi yer alıyordu. FTC’nin iddiasına göre başvuru formlarının tamamı, başvuru yapan tüketicinin istek ve rızası olmaksızın satıldı ve alıcı tarafa hiçbir koşul sunulmadı veya kullanım sınırlaması getirilmedi. Hatta başvuruda bulunan bazı tüketiciler şikayetçi olduğunda, firma hiçbir aksiyon almadı.

Blue Global’in kurumsal web sitesi kapanırken, şirketin açtığı sözde kredi sağlayıcı portaller de FTC’nin kendi sitesine yönlendirildi.