Carl Frey ve Michael Osborne tarafından yayınlanan “bilgisayarlaşma olasılığı” raporunda, finans sektörünün falında da otomasyon görülüyor.

Yapay zeka ve bilgisayar tabanlı otomasyon teknolojilerinin gelişimi, sadece fabrikalarda üretim hatlarını işleten operatörlerin işlerini devralmakla kalmıyor. Beyaz yakalılar da “yapay zeka geçirmez” değiller. Bugün değilse bile gelecekte, yapay zekanın finans dünyasında birçok pozisyonu doldurması bekleniyor. Bloomberg, Carl Frey ve Michael Osborne’un yayınladığı ve bilgisayar teknolojilerinin gelecekte hangi işlere nüfuz edeceğini olasılık şeklinde hesaplayan verileri bir infografik olarak derledi. Bu verilere göre bireysel finans danışmanlarının gelecekte bilgisayarlar yüzünden işinden olma ihtimali yüzde 58.

Üstelik FinTech’in yükselişiyle bankacılık ve finans sektöründe yarı yarıya kurtarmak hiç de fena bir ihtimal sayılmıyor. Çünkü tabloda, işini yapay zekaya kaptıracağına kesin gözüyle bakılan meslekler de bulunuyor.

Örneğin InsurTech trendindeki gelişmeler, sigorta komisyoncularını yüzde 99 ihtimalle işinden edecek. Benzer şekilde, kredi komisyoncuları ve kredi analistleri de yüzde 98 olasılıkla işini bilgisayarlara kaptıracaklar. Finans uzmanları için ihtimaller dörtte birin üzerinde görünürken, finans dünyasında en rahat görünen meslekler ise finans müdürleri ve finans analistleri olarak öne çıkıyor.

Hazırlanan detaylı infografik burada yer alıyor.