Global Web Index tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, ABD’de online alışveriş hızla yaygınlaşıyor.

Global ölçekte yaptığı araştırmanın ABD’ye ilişkin sonuçlarını yayınlayan GWI; online ticaretin ülke genelinde ana akıma mutlak surette ulaştığını vurguluyor ve yetişkin internet kullanıcılarının yüzde 75’inin yakın zamanda online olarak bir ürün aldıklarının altını çiziyor.

Her ne kadar günümüzde bu süreç; gerek sunduğu işlevsellik gerekse güvenlik algısı nedeniyle büyük çoğunlukla masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan yürütülse de; mobil kullanımın da giderek yükseldiği açıkça görülüyor.

Akıllı telefon ve tabletlerin, diğer pek çok işlemde olduğu gibi alışveriş konusunda da bilgisayarı tahtından etme yolunda olduğu belirten raporda, internet kullanıcılarından yüzde 40’ının her ay mobil cihazlarıyla alışveriş yaptığı belirtiliyor. Burada özellikle e-ticaret platformlarının mobil uyumluluğu ve kolay ödeme seçenekleri öne çıkıyor.

Ücretsiz kargonun, online alışverişte en önemli rekabet gücüne dönüştüğünü ifade eden raporda, katılımcılar “hangisi bir ürünü online almanızı sağlar?” sorusuna yüzde 69 oranında ücretsiz teslimat yanıtını verdi. Listede ayrıca maddi ödül ve ayrıcalıklar, kolay iade politikası ve hızlı sipariş/ödeme süreci de yaygın beklentiler arasında yer alıyor.