TechBullion hazırladığı liste ile Türkiye’yi FinTech alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında gösteriyor. Bu haber ile birlikte Türkiye’den 10 lider FinTech şirketini listeliyor.

Dijital bankacılık ve mobil bankacılık gibi teknolojilerde dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Türkiye; internet kullanıcılarının bu hızlı benimseme özelliğinden FinTech alanında da faydalanıyor. İşlem hacmi ve alınan yatırım açısından sürekli beklentileri aşan Türkiye FinTech sektörü; Statista verilerine göre yılda yüzde 19’un üzerinde büyüme gözlüyor.

Hal böyle olunca, Türkiye’de gerek FinTech dönüşümü sonrası ortaya çıkan, gerekse yıllardır finans dünyasına teknolojiyle dokunan girişimler dünya devleriyle rekabet edebilir duruma geliyor. TechBullion tarafından derlenen Türkiye’nin ilk 10 FinTech şirketi listesi, ülkemizdeki finansal teknoloji ekosisteminde piramidin zirvesinde yer alan kurum ve kuruluşları listeliyor.

Liste yer alan bazı firmaların durumları artık değişmiş olmakla birlikte pek çok eksik de var. Örneğin son yılların en hızlı büyüme kaydeden ve aldığı yatırımlar ile dikkat çeken FinTech girişimi iyzico veya paynet gibi farklı alanlarda çözümler sunan ödeme servisleri ile Finartz, T2 Yazılım, Botudio gibi yenilikçi alanlarda çözüm üreten firmalar bu listede yer almıyor. Bizler bu eksiklerin tamamını sürekli güncellenen Türkiye FinTech Ekosistemi haritasında bulabileceğiniz de hatırlatarak aşağıda TechBullion tarafından derlenen listede yer alan şirketlerin bazılarını sizler ile paylaşıyoruz.

Paraşüt

Masraf ve fatura yönetimini “servis olarak yazılım” (SaaS) modeliyle sunan Paraşüt, 2013 yılında kuruldu. KOBİ’ler için muhasebe süreçlerini kolaylaştırmayı hedefleyen şirket, ayrıca kurulduğundan bu yana Silikon Vadisi’nden yatırım alan ilk kurumsal teknoloji (B2B) şirketi olma özelliği taşıyor. “Bulut Tabanlı Finansal Yönetim Uygulaması” olarak da geçen Paraşüt bugün 100 binin üzerinde kullanıcıya ulaşıyor.

Apsiyon

Site yöneticilerinin dijital asistanı olarak geliştirilen Apsiyon, SaaS modeliyle mülk yönetimi, ödeme servisleri, finans ve muhasebeyi aynı pakette sunuyor. 2011 yılında kurulan FinTech girişimi; aidat, tahsilat ve takibin yanı sıra mülk yöneticilerine idari süreçlerde de kolaylık sağlayan özellikler barındırıyor. Haziran 2016 verilerine göre 1.600’den fazla yerde aktif olarak kullanılan Apsiyon, 300 bin kişiye temas ediyor.

FIT Solutions

Türkiye’nin önde gelen e-dönüşüm çözümleri sağlayıcısı FIT Solutions, şirketlerin başta muhasebe süreçleri olmak üzere dijital dönüşümlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları çözümleri sunuyor. Türkiye’de e-fatura trafiğinin yüzde 60’ını yöneten FIT Solutions, ayrıca e-arşiv, e-bilet, e-imza ve diğer ihtiyaçlarında 2 binin üzerinde müşterisine hizmet sağlıyor.

ininal

Teknolojiyle perakende ağlarını buluşturan ininal, kurulduğu 2012 yılından bu yana kredi kartı olmayan internet kullanıcılarının kolayca alışveriş yapmasına olanak tanıyor. ininal Türkiye genelinde 15 binin üzerinde fiziksel mağazadan temin edilebiliyor. Bu kartla müşteriler hem mağazada hem online alışveriş yapabiliyor. Yakın dönemde ininal Mobil POS hizmetini de duyurdu.

Papara

Elektronik para ve ödeme kuruluşu Papara, 2015 yılında kuruldu. İlk üç ayında 40 binin üzerinde kullanıcıya ulaşan servisin kullanıcıları bu platforma para yükleyip, 7 gün 24 saat kolayca para transferi gerçekleştirebiliyor, online alışveriş yapıp oyun oynayabiliyor.

Cardtek

Telekom operatörleri, finans kuruluşları, kart satıcıları ve perakendeciler için 2001 yılından bu yana uçtan uca ödeme çözümleri geliştiren Cardtek, 25 ülkede 150’den fazla şirkete hizmet ediyor. Başta çip teknolojilerine acquiring, switching, issuing, kart yönetim sistemleri, sahtekarlık algılama ve önleme, sadakat uygulamaları, ulaşım gibi tüm alanlarda çözüm sunan Cardtek; anında kart basım, toplu kart kişiselleştirme ve kart kernel çözümler de sağlıyor.

BKM Express

Akıllı telefon kullanıcılarına mobil cihazları üzerinden ödeme yapma ve para transfer etme olanağı sunan BKM Express uygulaması, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından 2012 yılında yayınlandı. Türkiye’nin ilk ulusal dijital cüzdanı olma niteliği taşıyan BKM Express’in 1,2 milyon kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcılar 15 binin üzerinde işletmede uygulama üzerinden işlem yapabiliyor.

 

Sigortam.Net

InsurTech alanında faaliyet gösteren ve bireysel sigorta kıyaslama şirketi iLab Holding’in bir iştiraki olan Sigortam.Net, lisanslı bir “Sigorta ve Reasürans Brokeri” olarak tüm sigortacılık süreçlerini dijital ortamda çözüyor. Hızla büyüyen şirketin 6,3 milyon liralık ödenmiş sermayesi bulunuyor.