İrlandali Bitcart adlı girişim tarafından duyurulan Festy akıllı bileklik, Dash cüzdanındaki kripto parayla günlük ödemeleri gerçekleştirmeyi sağlıyor.

Kripto paranın popülaritesi arttıkça, bu alanda çalışan girişimlerin çeşitliliği de zenginleşiyor. Elbette kripto para üzerinden yapılan halka arzlar (ICO) ve Blockchain alanındaki diğer gelişmelerin de bu yarışa motivasyon kaynağı olduğu ortada. Son olarak İrlanda’daki bir girişim, geliştirdiği yeni giyilebilir teknoloji ile kullanıcıların restoran ve eğlence mekanı gibi yerlerde ödemeleri kolundaki bileklikle yapmalarını sağlıyor.

Festy adını taşıyan bu akıllı bileklik, İrlandalı teknoloji şirketi Bitcart tarafından pazara sunuluyor ve raflarda yerini aldığında, ilk giyilebilir kripto para aygıtlarından biri olacak. Ödeme hesabı olarak Dash adlı Bitcoin alternatifi kripto para birimini kullanan Festy, servis olarak Dash’in InstantSend teknolojisinden faydalanan bir Blockchain altyapısı üzerinde çalışıyor. Ödemeler QR kod tekniğiyle gerçekleştiriliyor. Coin Telegraph haberine göre bu sayede ödemeler neredeyse anlık gerçekleşirken, aracının aldığı komisyon ise geleneksel kredi kartlarından çok daha düşük bir oranda kalıyor.

Bitcart CEO’su Graham de Barra, Dash ile kurdukları iş ortaklığının özellikle günlük kullanım için ideal bir ödeme çözümü ortaya çıkardığını dile getirdi ve ekledi: “Şu an kullanımda bulunan geleneksel bankacılık tabanlı ödemelerde işlem başına yüzde 2 ila 5 arası işlem ücreti alınırken, Dash ile ödeme alan işletmeler açısından herhangi bir maliyet ortaya çıkmıyor.”

Ana akım kullanıcıların kripto para ve Blockchain üzerinde hızla artan ilgisini yeni bir gelir kapısına dönüştürmek isteyen girişimlerin sayısı her geçen gün artıyor. Tıpkı Festy’de olduğu gibi, Blockchain’in ödeme doğrulama alanında güvenlik ve maliyet açısından sunduğu avantajlar bu konuda itici güç olmaya devam ediyor.