Singapurlu OCBC Bank, iki ayrı FinTech girişimiyle ortak çalışarak, kara para aklama ve terör finansmanı karşısında yapay zekayı kullanıyor.

BlackSwan Technologies ve Silent Eight adını taşıyan ve OCBC’nin ikinci FinTech hızlandırıcı programı Open Vault’un katılımcıları arasında bulunan girişimler; yapay zekadan faydalanarak yasadışı finansman hususunda şüphe uyandıran bireyler ve kuruluşlar üzerinde araştırma yapabiliyor. Bireysel bazda yapılan bilgi sorgulamanın yanı sıra, şüpheli işlemler de haritalandırılıyor ve birbiriyle bağlantısı olup olmadığı tespit ediliyor.

Open Vault programı sayesinde üç aylık süre içinde gelecek vadeden FinTech girişimleriyle dirsek temasında çalışma fırsatı bulduklarını belirten OCBC Bank yetkilisi Alex Ng, “Anonim hale getirilmiş gerçek veri üzerinde yaptığımız denemelerde bu girişimlerin geliştirdiği çözümlerin ihtiyaçlarımıza nasıl yanıt vereceğini test ettik ve hayal kırıklığına uğramadık,” diye ekledi.

Şüpheli işlem izleme süreci iki parçadan oluşuyor. Dikat çeken işlemler bir uyumluluk ekibi için işaretleniyor ve daha sonra bu ekip sosyal medya hesaplarını, gazeteleri, arama motorlarını ve veritabanlarını tarayarak şüpheli bireyler için bir dosya oluşturuyor. Onların bankacılık kullanım yöntemleri, birlikte çalıştığı insanlar ve alışkanlıkları çıkarılıyor. Bu sürecin bir saatten uzun sürdüğünü dile getiren banka yetkilileri, daha sonra ise olası şablonların ve bağlantıların haritasını çıkardıklarını anlatıyor.

Silent Eight girişimi tarafından hazırlanan çözüm ise masa başında yapılan bu araştırma sürecini otomatik hale getiriyor. Analistler internet arama motorlarını, haber sitelerini, kurum içi ve harici veritabanlarını dijital ortamda arayabiliyor ve tümünü bir dakika içinde dosya haline getirebiliyor. Yapay zeka bu noktada aynı isme sahip diğer kişilere ait veriler gibi gereksiz olan bilgileri otomatik olarak filtreleyip ayıklıyor.

BlackSwan Technologies ise yapay zekayı kullanarak şüpheli işlemleri analiz ediyor. Bunları benzer diğer işlemlerle birlikte bir şablona oturtarak, diğer şirket ve bireylerle olası bağlantıları ortaya çıkarıyor.