Nakit savaşları kızışırken, şirketler bu sefer cephede tüketicileri değil, diğer işletmeleri görmek istiyor.

Nakitsiz bir topluma geçmek için en büyük mücadeleyi kredi kartı ve banka kartı tabanlı ödeme yöntemleri veriyor. Ancak bu mücadelede Visa ve Mastercard gibi sağlayıcılar, müşteri davranışlarını tek tek değiştirmek yerine yeni bir strateji kurguluyor: işletmeleri işin içine dahil etmek.

Visa’nın geçtiğimiz hafta ABD’de hayata geçirdiği yeni yarışma, restoran ya da kafe sahibi gibi KOBİ’leri dijital ödeme almaya teşvik ediyor. Bank Innovation’a konuşan Visa Global İşletme Satış ve Çözümleri Başkanı Jack Forestell, Visa’nın nakitsiz bir kültür için verdiği mücadelenin hem işletmeler hem de tüketiciler için daha iyi bir deneyimi hedeflediğine dikkat çekti ve ekledi: “Nakitsiz bir topluma giden yola rehberlik ediyoruz, çünkü dijital ödemelerin daha kullanışlı, daha güvenli ve daha uygun olduğuna inanıyoruz.”

Bunun hem tüketici hem işletme için daha fazla özgürlük demek olduğunu kaydeden Forestell, nakit taşımanın güçlüklerinden, dolandırılma tehdidinden ve kısıtlayıcı ödeme deneyimlerinden kurtulmak için dijital ödemeye ihtiyaç olduğunu yineledi. Her geçen gün daha fazla akıllı aygıtın online hale geçtiğini vurgulayan Visa yetkilisi, bu sayede dijital ticaretin eskiye oranla çok daha kolay gerçekleştiğini belirtti.

Visa, yeni başlattığı yarışmayla ABD genelindeki 50 restorana, toplamda 500 bin dolarlık para ödülü dağıtacak. Katılımcıların ödül almak için yapmaları gereken ise alışverişlerde nakit para kullanımından tamamen vazgeçmeleri. Visa bu sayede yerel mağazalarda nakit kullanımına alışkın tüketicileri de dijital ödemeyle tanıştırıp, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaşmayı hedefliyor.