SurveyMonkey anketi, gençlerin geleneksel banka şubelerine hiç de yabancılık çekmediğini gösteriyor.

Online anket firması SurveyMonkey’in bin yetişkin ile yaptığı anketin 290 katılımcısı, milenyum kuşağı olarak bilinen ve  yaşları 18 ile 34 arasında değişen kitleden oluşuyor.

Araştırmanın sonuçlarını CXSF 2017 müşteri deneyimi konferansında değerlendiren SurveyMonkey, PYMNTS haberine göre sosyal medyayı en yaygın kullanan milenyum kuşağının finans işlemlerini bu platformlarda yapmaya ilgi duymadığını anlattı. Anket sonuçlarına göre genç kuşak içinde finansal takibini Facebook ya da Snapchat üzerinde yapmaya meraklı kitle yüzde 5’in altında kalıyor.

Elbette sosyal medyanın FinTech olarak kullanılmıyor oluşu, diğer yöntemlerin popülaritesini gölgelemiyor. Aynı ankette katılımcıların yüzde 63 oranında iki kullanıcı arası (P2P) ödeme servislerinden faydalandığı gözlendi.

Tüm yaş gruplarında aslan payını yüzde 80 kullanım oranıyla PayPal alırken, ikinci sıradaki Venmo henüz yüzde 11 kullanım oranına ulaşmış görünüyor. Milenyum kuşağı özelinde ise Venmo’nun kullanımı yüzde 30’a yükseliyor. Aynı kitlenin bu servisleri tercih etmesi ise üçte bire yakın oranda tanıdık vasıtasıyla gerçekleşiyor.

SurveyMonkey araştırmasında öne çıkan detaylardan biri de, genç neslin geleneksel bankacılığa yaklaşımıyla ilgili oldu. Genelde geleneksel bankalara mesafeli olduğu düşünülen milenyum kuşağı, yüzde 80 oranında fiziksel bir mağazayı ziyaret etme imkanının sunulmasını istiyor. Öyle ki, katılımcıların büyük çoğunluğu; yakınlarında uğrayabilecekleri fiziksel bir şubesi bulunmayan bankalarda hesap açmayı dahi düşünmüyor.