Fino Payments Bank adıyla Hindistan’da açılan yeni ödeme hizmetleri bankası; Airtel Payments Bank, India Post Payments Bank ve Paytm Payments Bank’ın ardından ülkedeki dördüncü ödeme odaklı banka oldu.

Hindistan’da bankalar tarafından yaygın olarak kullanılan FIS’in Profile altyapısı, Fino Payments Bank’in temel altyapısını oluşturuyor. İlk olarak 2006 yılında yerel bir para transfer ve ödeme teknolojileri şirketi olarak kurulan Fino, 2010 yılından bu yana kârlılığını koruyor. Şirket, bankacılık lisansını ise Mart 2017’de Reserve Bank of India’dan almış bulunuyor.

Açıldığı gün ülke genelinde 410 şube ve 25 bini aşkın bankacılık noktasıyla hizmete açılan ilk ödeme bankası olduklarını belirten Fino, Banking Technology haberine göre Hindistan’ın pek çok noktasında yer alan Fino Money Mart ofislerini banka şubesine çevirdi.

Ödeme hizmetleri bankası lisansının dijital ödemeler ve bankacılık ekosisteminin en elverişli döneminde alındığını dile getiren Fino Payments Bank CEO’su Rishi Gupta, “Bankacılığı milyonlarca Hindistanlı için basit ve kullanışlı hale getirmeyi hedefliyoruz. Bunu da fiziksel ve dijital platformları birleştirerek yapacağız,” dedi.

Para aktarımından mevduat ve tasarruf hesaplarına, mobil bankacılıktan fatura ödemeye, kredilerden hayat ve genel sigorta ürünlerine kadar geniş bir yelpazede ürün ve servis sunacak olacak banka, ilk yılında 3 ile 4 milyon arası müşteriye ulaşmayı hedefliyor. Bankanın beş yıllık hedefi ise 50 milyon müşteriye hizmet veren 100 bin işlem noktası ve binin üzerinde şube açmak.

Fino Payments Bank’in yatırımcıları arasında Bharat Petroleum, Blackstone, International Finance Corporation (IFC), Corporation Bank, Union Bank of India ve Indian Bank bulunuyor.