InsurTech yatırımları ikinci çeyrekte 1 milyar dolara yaklaştı

25 Temmuz 2017
607 Görüntüleme

Willis Tower Watson’ın yayınladığı ikinci çeyrek InsurTech Briefing raporunda, sigortacılık teknolojilerine yapılan yatırımlarda ilk çeyreğe oranla yüzde 248 oranında artış olduğu dikkat çekiyor.

Yılın ikinci çeyreğinin öne çıkan gelişmesinin büyük ölçekli InsurTech yatırımları olduğuna dikkat çekilen raporda, toplam yatırım miktarının ise 985 milyon doları bulduğu belirtiliyor. Yatırım hacminin ikinci çeyrekte bu denli genişlemesinin, sektörün önünde bulunan hızlı dönüşüm için de bir işaret olduğunu kaydeden Willis Re yetkilisi Andrew Newman, “Bunun yıkıcı bir dönüşüm mü yoksa kendini göstermeye başlayan bir fırsatlar zinciri mi olduğu tamamen bakış açısı belirliyor. Bu bakış açısı ise her şirketin sigortacılık değer zincirindeki konumuyla ilgili,” dedi.

Yıkıcı olma özelliğinin teknolojiye ait olmadığını dile getiren Newman, o teknolojinin hangi rakip tarafından diğerine oranla daha başarılı uygulandığının asıl önemi taşıdığına dikkat çekti. İşlem sayısı açısından da önceki çeyreğe oranla neredeyse iki kat hareketlenen InsurTech; yılın ikinci yarısında 64 yatırım işlemine tanıklık etti.

Peki, tüm bu yatırım ve inovasyon ortamında sektörün hangi alanı InsurTech’in gelişiminden en fazla faydayı görüyor? Willis raporuna göre bu sorunun yanıtı talep yönetiminde gizli. Bu alanın sektördeki en fazla gözardı edilen modüllerde biri olduğunu dile getiren rapor; 170 milyar dolarlık global sektörün yüzde 90 oranında yerleşik şirketler tarafından kontrol edildiğinin ve bu şirketlerin adeta inovasyon yarışına girdiğinin altını çiziyor: “InsurTech ile ortaya çıkacak en yıkıcı senaryolardan biri; sigortacılık değer zincirinin altında yatan işlevlerdeki değişim olacaktır; bunlar ödeme talepleri gibi volatilite yönetiminden, zararı küçültmek için yapılacak risk azaltmalara kadar uzanıyor.”

Talep yönetiminin; dağıtım, sigortalama ve sermaye yönetimi gibi diğer iş kollarını gölgede bırakacak şekilde öne çıkacağına inandıklarını belirten Willis Towers Watson Securities CEO’su Rafal Walkiewicz, “Yerleşik şirketlerin ilerleyişindeki farklılıkların ana kaynağı ise bu segmenti teknolojiyle nasıl dönüştürecekleri olacaktır,” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

FinTech ve finansal servisler alanlarında cinsiyet dengesini sağlamak isteyen Money20/20, bu amaçla Rise Up adlı yeni bir program oluşturdu. FinTech…

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu
FinTech
133 görüntüleme
FinTech
133 görüntüleme

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

CB Insights tarafından yayımlanan 2018 yılı ikinci çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu'na göre, Nisan-Haziran arası dönemde 383 girişim, toplam 20…

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu
FinTech
105 görüntüleme
FinTech
105 görüntüleme

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

ABD Tüketicinin Finansal Haklarının Korunması Bürosu (CFPB) FinTech girişimlerinin yasal düzenlemeler açısından esnek çalışabilmeleri için bir sandbox ortamı kurdu. CFPB…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.