Venmo gibi iki kullanıcı arasında (P2P) ödeme yapma olanağı sunan uygulamaların 2021’e kadar her yıl çift haneli büyüme oranları yakalaması, ABD’deki mobil P2P ödemelerini de olumlu yönde etkiliyor.

eMarketer tarafından yayınlanan yeni mobil bankacılık ve ödeme öngörülerine göre, mobil aygıtlar üzerinden kullanıcılar arasında gönderilen para bu yıl yüzde 55 artış göstererek 120,38 milyar dolara ulaşacak. Dahası, 2021’e kadar öngörülen büyüme eğilimi sonucunda 4 yıl içinde P2P işlem hacmi 240 milyar dolara kadar ulaşacak.

Rapora göre 2017 yılında ABD’deki akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse üçte birine denk gelen 63,5 milyon yetişkin, ayda en az bir defa P2P ödeme uygulamalarından birini kullanıyor. Zelle olarak adlandırılan ve aralarında Bank of America ve JPMorgan Chase gibi devlerin de yer aldığı 30 bankanın müşterilerinin birbiri arasında kolayca para transfer edebilmesine olanak tanıyan dev ödeme ağının gelecek aylarda hayata geçmesiyle birlikte, önümüzdeki yıl içinde P2P ödeme uygulamalarının büyümesindeki artışın da hızlanması bekleniyor.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasının yanı sıra, kolay kullanımlı ve istenen her an yapılabilen ödeme servisine duyulan ihtiyacın mobil P2P ödeme uygulamalarının yükselişine zemin hazırladığını dile getiren eMarketer analisti Cindy Liu, “Tüketicilerin mobil ödemeye alışması ve yeni oyuncuların pazara girmesi sonucunda hem kullanıcı sayısında hem de işlem hacminde güçlü bir çift haneli büyüme bekleniyor,” diye açıkladı.

Apple Pay ve Google Wallet gibi işletmelerde mobil ödeme imkanı sunan servislerle yapılan temassız işlemlerin yüzde 78,1 artarak 49,29 milyar dolara ulaşacağını öngören raporda, kullanıcı başına ortalama harcamanın ilk defa 1.000 dolar barajını aşarak 1.026 dolara ulaşacağı dikkat çekiyor.