Otomobiller dijital birer cüzdana dönüşecek mi?

26 Temmuz 2017
658 Görüntüleme

Renault tarafından duyurulan yeni Blockchain prototipi, otomobillerin ödeme işlemlerinde aracı olmasına giden yolda ilk adım olarak görülüyor.

Fransız otomobil üreticisi Renault, araç bakım ve onarım kayıtlarını Blockchain üzerinden tutmaya yönelik yeni bir prototip çalışmayı tanıttı. Prototipi Microsoft ve VISEO ile birlikte geliştiren Renault, ayrıca BitSe adlı Çinli girişimden destek aldı. Kurulan sistemde, bakım ve tamir kayıtlarını saklamak için Microsoft’un kendi Blockchain stratejisinin ana odağında bulunan Azure bulut platformu kullanılıyor.

Her bir otomobilin bakım ve onarım bilgilerinin pek çok farklı kaynakta barındırıldığını hatırlatan Renault, tamircilerden teknik servislere kadar pek çok farklı yerde bakıma giren otomobillerin verilerini saklamanın zorluğuna dikkat çekti. Geliştirilen yeni dijital bakım girdileri prototipi ise tüm bu veriyi tek bir merkezde toplamaya yarıyor.

Üzerinde çalıştıkları bu dijital araç bakım defterinin, müşteriler için sigortacılar ve yetkili satıcılar ekosistemi genelinde yeni servisler sunma imkanı tanıyacağına değinen Groupe Renault Dijital ve Bağlantılı Araçlar Direktörü Elie Elbaz, “Blockchain sayesinde bağlayıcılığı olan bir güven protokolü meydana getirebiliyoruz,” diye ekledi.

Birkaç ay önce Renault’un otomotiv finansman iştiraki RCI Bank and Services, Blockchain konsorsiyumu R3’e dahil olmuştu. Avrupalı diğer büyük otomobil üreticileri de kendi Blockchain projelerini farklı alanlarda geliştirmeyi sürdürüyor. Bu şirketlerin başında Porsche ve Daimler geliyor.

Renault için ise Blockchain’in gelecekte daha fazla alanda kullanılması kaçınılmaz görünüyor. Şirketin, araç bazlı bir ödeme işlemlerine hayat verme planları bulunuyor. Elbaz’ın açıklamasına göre, bu projenin bir adım sonrasında bağlantılı araçlar ve araç üzerinden mikro ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için de Blockchain kullanılacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

FinTech ve finansal servisler alanlarında cinsiyet dengesini sağlamak isteyen Money20/20, bu amaçla Rise Up adlı yeni bir program oluşturdu. FinTech…

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu
FinTech
133 görüntüleme
FinTech
133 görüntüleme

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

CB Insights tarafından yayımlanan 2018 yılı ikinci çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu'na göre, Nisan-Haziran arası dönemde 383 girişim, toplam 20…

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu
FinTech
105 görüntüleme
FinTech
105 görüntüleme

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

ABD Tüketicinin Finansal Haklarının Korunması Bürosu (CFPB) FinTech girişimlerinin yasal düzenlemeler açısından esnek çalışabilmeleri için bir sandbox ortamı kurdu. CFPB…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.