Visa ve Marqeta, ödeme çözümlerinde inovasyonu genişletmek için stratejik bir ortaklık anlaşmasına imza attıklarını açıkladı.

Pay Award ödüllü açık API ödeme kartı platformu Marqeta ile global bir iş ortaklığı kuran Visa, ayrıca yerel ve uluslararası büyümesine destek olmak için şirkete stratejik yatırım yaptığını açıkladı. İki şirket arasında kurulan ortaklık, hem ticari hem de tüketiciye yönelik ödeme çözümlerinde inovasyonu ilerletmeyi hedefliyor.

Şirketler tarafından yapılan açıklamaya göre, kurulan ortaklığın ilk aşamasında, bir dizi ticari pazar ve kullanım senaryosu üzerinden sanal, fiziksel ve tokenleştirilmiş ödemelerde genişleme fırsatları gözlenecek. Visa’nın Marqeta’ya ne kadar yatırım yaptığı şu aşamada bilinmiyor. Ancak Paybefore haberine göre Marqeta, bu yeni hedefler doğrultusunda büyümek için 25 milyon dolar sermaye artırımına gitti.

Marqeta’nın ödeme kartlarını sunduğu açık API platformu; her şirkete kendi kart işlemlerini doğrulama olanağı tanıyor. Marqeta tarafından yönetilen platform üzerinde geliştirme yapan yazılımcılar; bir sandbox için çok kısa sürede kayıt yaptırarak, tümüyle hazırlanmış bir kart programını birkaç gün içinde pazara sunabiliyor. Marqeta, Pay Awards 2017’de “İşletmeler Arası En İyi Problem Çözücü” (Best B2B Problem Solver) ödülüne layık görülmüştü.

Visa nakitsiz toplum hedefini küresel ölçekte gerçeğe taşımak için kurduğu stratejik ortaklıklara Marqeta ile bir yenisini eklemiş oldu. Ödeme sağlayıcı şirket, yakın dönemde Chain, Klarna, Square ve Stripe ile de benzer çalışmalar başlatmıştı.