Uzun bir aradan sonra gerçekleşen Citi yatırımcı toplantısından, dijital servislere odaklanma planı çıktı.

Toplantı sırasında konuşan Citigroup CEO’su Michael Corbat, banka müşterilerinin dijitalden beklentilerine ayak uydurabilmek için odaklarını dijital servislere çevirdiklerini açıkladı. Bankacılık ve ödeme hizmetlerine şubeye gitmek yerine online olarak ulaşmak, milyonlarca müşteri için çok daha tercih edilir bir deneyim haline gelirken, bankalar için de masrafların önemli oranda azalmasını sağlıyor. Citi için bu iki nokta kritik önem taşıyor. Açıklamaya göre Citi’nin dünya genelinde müşterilerinin üçte ikisi dijital kanalları kullanıyor ve bunun etkileşim içinde mobil de önemli rol oynuyor.

Aynı toplantıda söz alan Bireysel Bankacılık Başkanı Stephen Bird, Citi’nin marka kredi kartı anlaşması imzaladığı Costco ile olan ilişkisini “sektördeki en değerli ve simgesel ortaklardan biri” olarak lanse etti. Bir diğer Citi yetkilisi, Citi Costco Anywhere ile yapılan harcamaların yüzde 73’ünün toptan depo işletmeleri dışında gerçekleştiğini kaydetti.

Citigroup, toplantı sırasında Wall Street’e göz kırpmayı da ihmal etmedi; şirket önümüzdeki üç yıl boyunca hissedarlarına 60 milyar dolardan fazla bir getiri sağlamayı planlıyor. Finans devi ayrıca önümüzdeki iki yıl boyunca yüzde 34’ten fazla kâr artışını hedeflediğini bildirdi. Yatırımcılara hak ettiği ve beklediği getiriyi henüz sağlayamadıklarını itiraf eden Corbat, Financial Times haberine göre sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi ise net biçimde büyümenin ve daha güçlü getirilerin söz konusu olduğu bir yola girmiş bulunuyoruz.”

Citi, 2020’de yüzde 11 olan somut ortak hisse senedi getirisini hedefliyor ve bu oran, son on iki ayda gerçekleşen yüzde 7,8 oranındaki getiriden bir hayli yüksek. FT’ye göre yatırımcılara sermayeyi geri getirmek, şirketin servetini de yükseltecek. Bu arada, yıllık maliyet tasarruflarının 2,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.