Markaya özgü mobil cüzdan uygulamaları artarken, Starbucks’ın paylaştığı veriler kullanıcı tarafında da hızla yaygınlaşan bir benimsenmeye dikkat çekiyor.

Starbucks gibi kendi mobil cüzdanı bulunan mağazalarda, bu yöntemle nakitsiz ve temassız ödeme yapanların sayısı hızla artıyor. Şirketin ABD genelindeki mağazalar zincirini baz alarak yaptığı açıklamaya göre, mobil ödemenin toplam ödemelerin yüzde 30’una ulaştığını açıkladı. Bank Innovation haberine göre neredeyse her üç kullanıcıdan biri ödemelerini mobil uygulama üzerinden gerçekleştiriyor.

Mobil ödeme bugün her türlü perakendeci için kritik önem arz ediyor. Önceki gün yapılan bilanço toplantısında, perakende dönüşümünün mağaza içi deneyime has dijital senaryolardan geçtiğini dile getiren Starbucks Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Başkan Vekili Tom Shaw, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son çeyrekte yaptığım yorumları hatırlatacak olursam, herhangi bir fiziksel mağaza perakendecisinin başarılı olmak şöyle dursun, hayatta bile kalması için gerekli olan iki kritik, dönüştürücü unsur bulunuyor: Markalaşmış ve cezbedici bir perakende noktası haline gelebilmek için müşterilerle dijital ve mobil kanallarla ilişki kurmak gerekiyor.”

Her markanın kendi mobil cüzdan uygulamasını yayımlaması için henüz alınması gereken yol var; ancak burada müşteriye sunulan katma değere dikkat etmek gerekiyor. Starbucks’ın mobil uygulamasını kullananlar, ilk kahveyi ücretsiz temin edebiliyor ve böylece işlevselliğin ötesinde gerçek bir fayda ortaya çıkıyor. Dahası, sırada bekleme süresini kısaltan bu uygulama, istenen kahvenin telaffuzunda yaşanan zorlukları da ortadan kaldırıyor.