CB Insights tarafından yayımlanan 2017 2. Çeyrek Fintech Raporu’na göre, yılın ikinci çeyreğinde risk sermayesi destekli FinTech şirketleri 251 anlaşmada toplam 5,2 milyar dolar sermaye artırımı yaptı.

Bu yıl FinTech yatırım anlaşmaları ve fonlamalarda yaşanan gelişmeleri sıralayan raporda, dünyanın dört bir yanında 251 ayrı sözleşmeyle gerçekleşen 5,2 milyar dolarlık yatırımın, 2016 ikinci çeyreğine oranla yüzde 19’luk bir artışa işaret ettiği dikkat çekiyor. Yatırımlar bu hızla devam ederse, FinTech ekosistemi 2017 yılında yeni bir rekor görebilir.

Rapora göre ABD merkezli FinTech girişimlerine yapılan yatırımlar yüzde 58 artarak 1,9 milyar dolara ulaştı. İlk çeyrekte yatırım toplamı 1,2 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu fonlamanın büyük çoğunluğu ise, her biri 100 milyon doların üzerinde yatırım alan altı şirket sayesinde gerçekleşti. Bu şirketler AvidXchange, Bright Health, Addepar, Clover, Robinhood ve R3 olarak sıralanıyor.

Kuzey Amerika özelinde bakıldığında ise sözleşme bazında son beş çeyreğin en düşük anlaşma sayısının 106 toplam yatırım anlaşmasıyla gerçekleştiği görülüyor. Rapora göre sözleşme sayısındaki bu düşüş, ilk çeyrekte de yaşanmıştı.

Asyalı FinTech şirketleri önceki çeyrek 800 milyon dolarda takılı kalan toplan yatırımları son üç ayda 2,7 milyar dolara taşırken, Avrupa’da tam tersi bir tablo görülüyor. CB Insights raporuna göre yılın ilk çeyreğine 700 milyon dolar yatırımla giren Avrupa, ikinci çeyrekte 500 milyon doların altında kaldı.

FinTech ekosistemine yatırım gözüyle bakan raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.