SWIFT’in uluslar arası ödeme için sunduğu küresel ödeme inovasyonu (GPI) servisine üç Çinli banka daha eklendi. Böylece oluşumdaki Çin merkezli banka sayısı 16’ya yükseldi.

Uluslararası ödemelerde hızlı ve şeffaf işlem yapabilmenin yanı sıra, uçtan uca izleme imkanı da sunan SWIFT’in GPI servisi, özellikle yerel ölçekteki bankalar için fırsat niteliğinde. Normal şartlarda kurmaları mümkün olmayan uluslararası bağlantıları gerçeğe dönüştürmek için SWIFT’in GPI servisini tercih eden isimlerin arasına üç yerel Çinli banka daha katıldı. Banking Technology tarafından yapılan haberde; Doğu Çin’in Zhejiang eyaletinde bulunan Yinzhou Bank ve Bank of Ningbo ile birlikte, Doğu Jiangsu eyaletinde yer alan Bank of Jiangsu üçlüsünün, SWIFT’in sınırlar arası ödeme oluşumuna dahil olduğu açıklandı.

SWIFT’in Çin bölgesi sorumlusu Daphne Huang, GPI servisine dahil olan üç Çinli bankayı överek her birinin bölgesel ticaretin önemli isimleri arasında olduklarını söyledi. Öte yandan sundukları GPI servisi sayesinde, global ölçekte iş yapmaya başlamamış Çinli şirketlerin de Avrupa’ya adım atacaklarını vurguladı.

Bank of China ve Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) gibi, Çin’in en büyük beş bankası arasında olan isimler de SWIFT’in oluşumuna dahil olmuş durumda. Bölgenin önde gelen haber servislerinden Xinhua’ya göre bu iki banka, sınır ötesi ödemelerin yaklaşık yüzde 80’lik kısmını temsil ediyor. Bankacılığın modern ipek yolu diye tabir edilen SWIFT’in GPI oluşumuna dahil olan banka sayısının 110’u aştığı da ayrıca belirtildi.