Ovum tarafından dünya genelinde 500 bankayla yapılan araştırmada, Avrupalı bankaların ödeme sistemlerini modernleştirme sürecine bayraktarlık yaptıkları ortaya çıktı.

Avrupalı finans kuruluşlarının yüzde 62’si, 2017 yılı boyunca ödeme teknolojilerine yapacakları yatırımı artırmayı planlıyor. Bu kararın arkasında ise anlık ödemenin sağladığı yeni gelir fırsatları ve operasyonel verimliliği artırma hedefleri bulunuyor.

Eski altyapıyı, gerçek zamanlı ödemelerin ve AB’nin yeniden düzenlediği Ödeme Servisleri Direktifi’nin (PSD2) hayata geçirildiği bir çağa göre yenilemek isteyen bankalar, özellikle anında ödeme konusuna odaklanıyor. Müşterilerin beklentilerini daha iyi karşılayarak memnuniyeti artırmanın yanı sıra, yeni gelir modelleri sağlayan ve maliyetleri düşüren teknolojiler her banka için faydalı çıktılara işaret ediyor.

Açık API’ler ise bankacılık dünyasının tam anlamıyla ikiye ayrıldığı konular arasında başı çekiyor. Ankete katılanların yüzde 59’u, geliştiriciler için açık API ve arayüzler geliştirme konusunda net bir strateji belirlediklerini dile getiriyor. Buna karşın yüzde 45’lik kesim ise bu konuda biraz daha bekleyip, duruma göre karar verme taraftarı. Güvenlik ve sorumlulukla ilgili endişeler, anket yapılan kurumların yüzde 42’si için önemli bir engel teşkil ediyor. Zira açık API üzerinden üçüncü tarafların ihlalinden kaynaklanacak bir müşteri verilerinin sahtecilik amaçlı kullanımı konusunda net bir yönerge bulunmuyor.

Pazarın hızla değiştiğine, bankaların temel ödeme platform ve altyapılarına akıllıca yatırımlar yaparak fırsatları kaçırmaması gerektiğine dikkat çeken Ovum yetkilisi Kieran Hines, “Açık API, dolandırıcılık önleme ve anında ödeme sistemlerine ilişkin stratejilerini proaktif biçimde şekillendiren finans kuruluşları müşteri deneyimi ve gelir anlamında bunun faydasını görecektir,” dedi.