Hong Kong Borsası Blockchain’e geçiyor

2 Ağustos 2017
788 Görüntüleme

Hong Kong Stock Exchange (HKEX), 2018 yılı içinde Blockchain altyapısına sahip özel bir piyasa oluşturarak daha küçük şirketlerin finansman elde etmesini sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hong Kong Borsası CEO’su Charles Li, Blockchain üzerinde çalışacak bu yeni piyasanın HKEX Private Market adını taşıyan ayrı bir iştirak üzerinden kurulacağını dile getirdi. Yerel teknoloji kaynaklarından faydalanmaya ilişkin gelen soruların yanı sıra, Hong Kong’un bunu yapacak konumda olup olmadığı hususunda gelen sorulara bir yanıt niteliği taşıyan açıklamada Li, kesin bir çıkış tarihi olmamasına karşın platformun 2018’de içinde bir zamanda hayata geçirileceğini söyledi.

“Kuracağımız bu özel pazar, erken aşamadaki şirketlerin kamuya açık piyasalara girmeden önce büyüyebilecekleri bir ‘kreş’ görevi üstlenecek,” diyen Li, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halka arz öncesi finansman ve diğer aktiviteler, burada Securities and Futures Ordinance tarafından halka açık şirketler için belirlenen yasal zorunluluklar altına girmeksizin yapılabilecek.”

Blockchain teknolojisinin bir süredir Hong Kong Borsası’ndaki olası kullanım senaryoları açısından Li tarafından takip edildiği biliniyor. Coindesk haberine göre yılın daha önceki aylarında gerçekleşen bir basın etkinliğinde, borsa alışverişlerinde maliyetlerin önüne geçmek için üç ile dört yıl arasında sürecek bir plan açıklanmıştı. Bu planda işlem sonrası sistemlere de Blockchain teknolojisinin entegre edilmesi bulunuyor.

Elbette Hong Kong’da dağıtık defter teknolojilerini test eden tek kuruluş HKEX değil; Hong Kong Merkez Bankası da Nisan ayında yaptığı duyuruda adını paylaşmadığı bir grup banka ve R3 dağıtık defter şirketi ile hem Blockchain’i hem de kripto parayı test ettiğini açıklamıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
61 görüntüleme
FinTech
61 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
98 görüntüleme
Bankacılık
98 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
118 görüntüleme
Bankacılık
118 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.