Ödeme Stratejileri Forumu, ödeme sistemleri sektöründe yer alan oyunculara resmi bir açıklama yaparak geri bildirim çağrısında bulundu.

İngiltere’nin Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi (PSR – Payment Systems Regulator) tarafından 2015 yılında oluşturulan Ödeme Stratejileri Forumu (Payments Strategy Forum); erişimi kolaylaştıracak, uyumluluğu artıracak, rekabeti geliştirecek ve güvenliği de üst seviyeye çıkaracak “Yeni Ödemeler Mimarisi” (NPA – New Payments Architecture) üzerinde çalışıyor. 1960 yılından bu yana ödeme sistemleri endüstrisindeki en radikal değişikliğe gidileceğini açıklayan Forum, hedefine ulaşabilmek için sektörde yer alan firmalardan geri bildirim talebinde bulundu.

Forum’un geri bildirim talep ettiği konular arasında dijital dönüşüm düzenlemeleri, uygulama planları ve ekonomik modellerin yapısı gibi başlıklar yer alıyor. Yeni Ödemeler Mimarisi’nin oluşturulması için sektörde yer alan firmaların fikirlerine başvuran Forum, sektördeki oyuncuların maliyet ve fayda dengelerini düzenleyecek bir dizi hamle yapmayı da planlıyor.

Yapılan çağrıda, endüstrinin ihtiyaç duyduğu yenilikler hakkında adımlar atılabilmesi için, son kullanıcılar tarafında oluşan ödeme, sigorta ve çeşitli detaylandırılmış verilerin talebinde bulunuldu. Finansal suçların hem sayıca azaltılması hem de son kullanıcıya olan etkisinin hafifletilmesi için stratejik çözümler isteyen Forum, bu konu hakkında da fikir bekliyor.

PSR Genel Müdürü Hannah Nixon, Ödeme Stratejileri Forumu’nun ödeme sistemleri sektöründeki yenilikleri hızlandırmak için kurulduğunu hatırlatarak, son kullanıcılardan büyük bankalara kadar sektörde bulunan herkesin iş birliğine dayalı bir sistem geliştirdiklerini ifade etti. Ödeme sektörünün gelecek nesillere de fayda sağlayacak çözümler üretebilmesi için çalıştıklarını vurguladı.

Geri bildirim başvuruları 22 Eylül 2017 tarihine kadar devam edecek.